Jak na to, 3. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Věřili byste tomu, že jedlá soda, sůl nebo obyčejná zubní pasta mohou být báječnými údržbovými prostředky vašeho plechového miláčka? Poradíme vám, jak je využít v praxi!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Má váš vůz po letech „věrné služby“ zažloutlá a zašlá světla? Pak si možná stěžujete na zhoršenou viditelnost, která se při nočních jízdách stává skutečným adrenalinovým zážitkem. Co s tím? Možnosti máte hned dvě. Buď se objednáte do autoservisu, kde vám za neskromný příplatek světlomety rozleští, nebo se o to pokusíte vlastními silami. A za zlomek nákladů! Jste-li naklonění spíše druhé variantě, zde je pár osvědčených triků. Který zkusíte jako první?

Jedlá soda, řešení za hubičku

Že balíček s hydrogenuhličitanem sodným patří jenom do kuchyně? Ale kdepak. Věděli jste, že jedlá soda je také účinnou přírodní medicínou? Uplatní se totiž při pálení žáhy, zánětech močových cest a alergických vyrážkách, přičemž zatne tipec bradavicím. Jeden úspěch za druhým sklízí i při úklidu, neboť její abrazivní vlastnosti odstraní i ty nejodolnější skvrny. Proč tenhle všemocný prášek neaplikovat i na automobilová světla? Stačí ho jen v adekvátním poměru smíchat s vodou a vzniklou pastu použít jako čisticí tekutý písek.

Sůl. Ta je vážně nad zlato

I když o soli nemají lékaři ani výživoví poradci hezké mínění, pravda je, že jsou situace, kdy se tohle ochucovadlo opravdu hodí. A tohle je jedna z nich! Proto neváhejte rozpustit dvě polévkové lžíce chloridu sodného v šesti šálcích teplé vody. Pro lepší účinek můžete přidat i trochu běžného prostředku na nádobí. Jakmile všechny přísady důkladně promícháte, můžete se dát do leštění. Tímto prostředkem to půjde jako po másle! A co dalšího vám rozhodně pomůže?

Zubní pasta. A to vážně

I zubní pastu se vyplatí povolat do akce, když jde o údržbu auta. Tato neodmyslitelná součást dentální hygieny zažloutlá světla opět rozjasní. Naneste ji rovnoměrně na celou plochu. O zbytek se postará pár krouživých pohybů houbičkou s drsným povrchem a finální oplach čistou vodou.

Další info: DIY Headlight Cleaner; How to Clean Foggy Headlights

Štítky: auto , úklid

Autor článku: Radek Kovář