Zahrada, 26. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Do koláče, jen tak se šlehačkou, na marmeládu… Už aby začala sklizeň rybízu, ostružiníku nebo angreštu. Že teprve čekáte na výsadbu keříků v časném nebo pozdním jaru? Tak to musíte vědět, co si jednotlivé druhy žádají!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Aktinidie, kiwi

Pnoucí keř dorůstající až do výšky osmi metrů. Květe bíle, plody jsou hnědé. Stanoviště musí mít na teplém a chráněném místě, půda by měla být kyprá, lehce kyselá a živná.

Výsadba připadá na pozdní jaro, u keříků je nutné poskytovat jim oporu k ovíjení. Kiwi zároveň potřebuje udržování vhodné vlhkosti. Na jaře lační po dodávce kompostu nebo hnojiva s pozvolným uvolňováním živin, červen pro něj znamená přihnojení, léto zase zaštipování postranních výhonků. Na zimu žádá přikrývku.

Rybíz černý

Náročný na místo, rozvětvuje se do šířky, kvete v dubnu až v květnu, po uzrání se tvoří černé bobule. Rybíz potřebuje slunnou, mírně kyselou půdu a dostatek vláhy. Vysazuje se na podzim nebo časně na jaře, neboť brzy raší.

Neměl by se kypřit do hloubky, aby nedošlo k porušení mělkých kořen, na podzim si žádá přikrývku kompostem.

Rybíz červený

Do šířky větvený keř s plody červených bobulek není nutné představovat. Potřebuje lehce kyselou půdu na slunném místě. Jako všechny rybízy se vysazuje časně na jaře.

Keř by se měl udržovat tak, aby měl zhruba osm silných větví každoročně zkracovaných o třetinu. Po nasazení plodů je nutná pravidelná závlaha, ovšem ne přemokření.

Angrešt

Obvykle trnitý keř vysoký asi jeden a půl metru, kterému nesvědčí suchá půda, přímé slunce a kyselost půdy.

Vysazuje se opět na podzim nebo brzy na jaře, přičemž hned po výsadbě potřebuje kompost. Pro angrešt je také důležité neokopávání a udržování vlhkosti. Pokud máte v plánu jeho plody zavařovat, již od konce května budete mít práci. Sklízí se totiž ne zcela zralé plody.

Ostružiník

Polokeř vysoký až dva metry, bíle kvetoucí s dlouhými pruty. Vysazuje se ideálně na jaře, a to na slunné stanoviště, ale snáší i kamenité terény. Když ho zasypete organickým hnojivem, uděláte jedině dobře. Vlhkost je žádoucí, v létě je nutné krátit postranní porost.

Zdroje: 8 Fruit Trees You Should Plant This Spring; 7 Fruits and Veggies to Plant in Your Spring Garden…Like, Yesterday

Autor článku: Bára Tomášková