Zahrada, 15. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Pozorujete svou zahrádku, terasu či balkon osázené květinami i zeleninou a říkáte si, že by to chtělo nějakou „vzpruhu“? Pak pro vás máme pár zahradnických tipů, za které skoro nic neutratíte a které vám s úrodou významně pomohou!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pomoc, plevel

Také se vám zdá, že bez ohledu na přízeň či nepřízeň počasí, bez ohledu na skutečnost, zda kolem svých záhonků skáčete celé dny (a kolikrát i noci), jediné, čemu se opravdu daří, je plevel? Nejenže kazí dojem ze zahrady, ale navíc může utlačovat vámi tolik opečovávané květinky či plodiny. A tak je třeba ho bez milosti zlikvidovat.

Už máte ruce celé bolavé od nekonečného vytrhávání plevele a navzdory svým snahám stejně polovinu „záškodnických“ rostlin stejně nevytrhnete i s kořeny? Pak je jistě vaším snem nějaký prostředek, který by s plevelem jednoduše zatočil. Jistě, všichni známe z obchodů vysoce toxické přípravky, které slibují plevelu zkázu, ale ruku na srdce – vážně chcete takovou chemii pouštět na svou zahrádku? Naštěstí existuje i netoxické řešení. Prostě vezměte lahev se sprejem, naplňte ji octem a nechtěné rostlinky plevele jím pěkně postříkejte. Neznečistíte si půdu, neublížíte živočichům na své zahradě. Jen dejte pozor, abyste octem nepolili i rostliny, jež na záhonu chcete. Pokud má plevel opravdu rozsáhlé či hluboké kořeny, počítejte s tím, že budete muset postup opakovat.

Dokonalé hnojivo

Okrasným květinám i ostatním rostlinám určeným ke spotřebě dělá dobře, když je občas přihnojíme. Ano, i v tomto případě se můžeme vydat do obchodu a nakoupit potřebné prostředky, jež slibují extra úrodu, ale je třeba počítat s tím, že si za ně dosti připlatíme (a co víc, některé nejsou zrovna bio).

Napadlo by vás, že přírodní hnojivo si můžete vyrobit i v klidu domova? Je to jednoduché! Vezměte několik slupek od banánů, nakrájejte je na menší kostičky, přidejte skořápky z několika vajec a kávový lógr. Tuhle směs rozmíchejte do co nejjemnější konzistence (pokud se vám bude chtít, můžete ji „prohnat“ mixérem, ale není to nutné) a naneste k rostlinám.

Banánové slupky dodávají půdě draslík, hořčík a fosfor, navíc mohou odrazovat některé parazity, aby si na vašich rostlinkách pochutnali. Skořápky pak zajistí dostatek vápníku a kávová sedlina je skvělým zdrojem dusíku. Navíc by se toto hnojivo vůbec nemělo líbit slimákům, proti nimž bojují snad všichni zahrádkáři.

Proti mšicím a spol.

Koho by netrápili na zahradě mšice a další škůdci. Boj s nimi bývá také běh na dlouhou trať a řada z nás se uchyluje k chemickým prostředkům, které sice škůdce zničí, ale s nimi často i ono kouzlo, jak si utrhnete například rajčátko přímo z rostliny a hned si na něm pochutnáte. Po chemickém prostředku je nutné zeleninu či ovoce vždy pečlivě omýt! Jakou přírodní zbraň proti nejčastějším škůdcům, jako jsou například již zmíněné mšice?

Vezměte 10 stroužků česneku (nemusíte je loupat), jednu lžíci chilli vloček a 2 šálky vody. Všechny ingredience promíchejte a rozmělněte v mixéru a poté směs přeceďte přes jemné sítko, případně plátýnko. Naplňte jí lahev se sprejem, přilijte 1 čajovou lžičku bio rozložitelného prostředku na mytí nádobí a napadené rostlinky tímto domácím prostředkem pěkně postříkejte. Možná budete muset postup opakovat po několika dnech (někteří škůdci dokážou být opravdu odolní, případně pokud po aplikaci směsi pršelo).

Další info: How to grow vegetables and herbs the organic way; Tips for Growing the Perfect Vegetable Garden

Autor článku: Ivana Koutná