Zahrada, 1. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Přemýšlíte, čím letos obohatit svoji okrasnou zahrádku? Co takhle keř, který je atraktivní pro motýly, a připraví vám tak přenádhernou podívanou? Tuhle méně známou rostlinku vám budou všichni závidět.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Původem pochází tento keř z jihovýchodní Číny. Je opadavý, nepravidelně stavěný s dlouhými letorosty, v létě kvete mnoha drobnými, nafialovělými květy. V zahradnictví ho najdete pod názvem komule Davidova (buddleja davidii) a rozhodně si zaslouží vaši pozornost. Máme pro vás hned několik důvodů, které vás přesvědčí.

Opravdu přitahuje motýly

Velké, voňavé a různobarevné květy keře nejen přilákají do vaší zahrady velké množství motýlů, ale přitáhnou také další opylovače. Důvodem, proč vábí motýly, je, že květy mají vysoký obsah nektaru. Je dobré vědět, že neslouží jako „hostitelská rostlina“, protože nepodporuje reprodukci a životní cyklus motýlů. Housenkám motýlů tento keř zkrátka nechutná. Je lákavý jen pro dospělé jedince.

Vyžaduje minimální péči

Motýlí keře dobře zvládají i sucho. Chcete-li, aby rostlina kvetla více, pravidelně odstraňujte již odkvetlé květy. Dvouletý keř kvete přibližně od května do září. Přezimuje a v zimě jej lze prořezávat. Nejlepší je pěstovat motýlí keře v dobré zahradní půdě (těžké jílovité půdy můžete upravit dobrým kompostem, abyste zajistili potřebnou drenáž, písčité půdy smíchejte s kompostem pro zajištění správné výživy).

Čím více slunce, tím více květů

Motýlí keře fungují nejlépe na přímém slunci, ale lze je pěstovat i v polostínu. Nedaří se jim ve stínu a v trvale mokré půdě. Při přesazování rostliny do květináče nebo do venkovního záhonu zajistěte, aby kořeny nebyly zasazeny hlouběji, než jak byly v původním květináči. Zalévejte, až když je půda suchá, a každou zimu odřízněte zdřevnatělé výhony. Nechte je vyčnívat jen několik centimetrů nad zemí. Zjara se objeví nové letorosty, které nesou květy. Hnojit můžete zjara a na začátku podzimu vyváženým granulovaným hnojivem bohatým na přírodní a organické živiny.

Existuje mnoho různých odrůd a barev

Na trhu je spousta barev a velikostí. Vybírat můžete od zakrslých až po pětimetrové keře. Květy jsou malé, ale vytvářejí hroznovitá květenství podobné květům šeříku. A barvy? Květy mají většinou odstíny modré, fialové a levandulové, ale mohou být také v bílé, růžové či žluté barvě. Nicméně pro motýly jsou nejlákavější keře s fialovými kvítky.

Krásné i řezané

Květy motýlího keře se budou vyjímat i ve váze. Můžete je stříhat kdykoli, když je rostlina rozkvetlá, ale nejlépe je řezat květiny ráno, když jsou nejčerstvější. Jakmile je vyříznete, vložte je co nejdříve do vody.

Co byste měli vědět

Ačkoliv tento keř je krásný na pohled a má mnoho přínosů, je dobré znát i jeho nevýhody. K nim patří, že keř má invazní schopnosti, velice rychle se rozšíří po okolí, kde zplaňuje. Tomuto lze ale předejít. Stačí, když budete pravidelně vystřihávat odkvetlé květy, čímž zastavíte dozrávání semen a jejich šíření.

Zdroje: How to grow buddleia (butterfly bush); How to Grow Butterfly Bush

Autor článku: Bára Tomášková