Zahrada, 2. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Popularita octa jako univerzálního domácího čističe či pracího prostředku neustále stoupá. Nahrazuje totiž v našich domovech chemii, jíž se chce čím dál víc lidí raději vyhnout. Ovšem napadlo by vás, že stejnou službu vám obyčejný ocet prokáže i na zahradě?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jedním z šikovných pomocníků, jehož na zahradě bezesporu oceníte, je právě ocet. Kdy se vám bude hodit?

Na staré květináče

Chcete svým sazeničkám nabídnout před stěhováním na záhony přechodný domov v květináčích? Pak se vám možná nebude chtít sázet je do kameninových květníků, jež pokrývá nános minerálů a vodních usazenin. Naštěstí existuje snadná pomoc! Dopřejte jim octovou lázeň a budou zase jako nové!

Pro zrezavělé nářadí

Vytáhli jste po zimě hrábě, rýč či motyčky a zjistili jste, že jsou pokryté rzí? Není třeba kupovat nové nářadí, prostě tomu starému dopřejte octovou lázeň. Nechejte ho v ní namočené asi 10 minut a poté dobře opláchněte čistou vodou.

Proti plevelu mezi dlažbou

Máte vydlážděnou cestičku na zahradě či příjezdovou cestu k domu? Pak možná každý rok bojujete s plevelem, který vyrůstá mezi jednotlivými kameny či dlažbou. Jak na něj? Prostě vezměte rozprašovač, nalijte do něj neředěný ocet a dopřejte plevelu kyselou sprchu. Na nějaké toxické likvidátory plevele můžete zapomenout!

Na mravenčí záškodníky

Mravenci hrají v přírodě důležitou úlohu, a tak bychom se jejich hubení měli – pokud je to možné – spíše vyhýbat. Rozhodli se tito členovci, že si udělají dálnici do vašeho domu? Pak jim cestičku přehraďte směsí stejného množství octa a vody (nastříkejte ji například okolo dveří či okna, kterými mravenci proudí dovnitř). Pach octa je spolehlivě odradí.

Proti vetřelcům

Rozhodla se sousedova kočka nebo pes, že si z vašeho záhonku udělají toaletu či prostor pro hrabání? Pak zkuste dotčený záhon obklopit starými hadry namočenými v octu. Takový pach je drtivé většině zvířat nepříjemný – a donutí je najít si pro zábavu či svou potřebu jiné místo. Bude to chtít možná nějaké to opakování (hadry namáčejte v octu každých 5 dní), ale vyplatí se.

Pro krásnější vázy

Až si budete trhat do vázy první květy, které se na vaší zahradě objeví, prodlužte jejich životnost malým trikem. Na každý litr vody ve váze přidejte 2 lžíce octa a 1 lžičku cukru.

Proti mšicím

Spoustu vašich pečlivě vypěstovaných rostlin pokryjí mšice. Co s nimi, když nechcete utíkat do obchodu pro postřiky, které sice mšice zahubí, ale zhatí i vaše představy o zahradě bez chemie? Smíchejte 3 díly vody, 1 díl octa a lžíci přípravku na nádobí (ideálně šetrného k životnímu prostředí), směs nalijte do rozprašovače a hurá na nezvané hosty.

Další info: 10 ways to use vinegar in your garden; Garden Uses For Vinegar – Tips For Using Vinegar In Gardens

Autor článku: Petra Chmelová