Rostliny, které z vašeho domu vyženou nežádoucí hmyz

Zahrada, 8. 7. 2020

Foto: Shutterstock

Momentální počasí přímo láká k tomu, trávit večery na terase či balkoně. Vždyť se na to těšíme celý rok! Ovšem bez dotěrného hmyzu by to bylo o něco lepší. Taky už s ním ztrácíte nervy? Vsaďte na levanduli, bazalku a rozmarýn!

Znáte to, usadíte se večer na zahradě či terase s dvojkou vína, rozjímáte a nasloucháte zvukům přírody. Tohle k létu neodmyslitelně patří! Jenže co si budeme vykládat, útoky nevítaného hmyzu zrovna tak. Jak ho odehnat ze svého těla i pozemku, a mít tak klid na odpočinek? Obklopte se květinami, které mu zatnou tipec. Co perfektně splní účel dekorace i odpuzovače?

Citronová tráva (Lemon grass), funkční léčivka

Věděli jste, že vonné citronelové repelentní svíčky se vyrábějí z oleje této rostliny? Tak proč si ji domů nepořídit rovnou celou! Protože má velmi ostrou vůni, patří k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším rostlinám, které odrazují krvelačné komáry. Navíc má i léčivé schopnosti. Čaj z listů citronové trávy usnadňuje trávení, zvyšuje schopnost koncentrace a pomáhá detoxikovat játra i ledviny.

Petúnie, klasika, co neomrzí

Tato trvalka je známá jako přírodní pesticid, protože odhání mšice a jim podobné malé broučky, kteří jistě nepatří k oblíbeným návštěvníkům. Petúnie jsou nenáročné a při troše pozornosti bohatě pokvetou nejrozmanitějšími barvami. Dají se zasadit do země, truhlíků i květináčů, což z nich dělá nesmírně všestrannou a dekorativní ozdobu.

Levandule, radost pohledět i přičichnout

I tahle krásně vonící „fešanda“ dává komárům, můrám, mouchám a molům jednoznačný signál, že ve vaší blízkosti jim pšenka nepokvete. Ze své domoviny je levandule zvyklá na mírnou zálivku, jinak nemá žádné speciální nároky. Purpurové květy dokonale oživí venkovní prostory a vám nehrozí, že budete celý večer odhánět pisklavé či bzučící tvory.

Rozmarýn, nejen do jídla

Tento poklad přírody voní po pryskyřici tak intenzivně, že ho komáři doslova nemohou vystát. Rozmarýn je celkově parádním repelentem, a pokud jeho síly chcete využít i mimo domov – třeba při pikniku, nebo kempování, vyrobte si z něj vlastní odpuzovač havěti. Hrst bylinky zalijte litrem vroucí vody a nechte půl hodiny louhovat. Poté přidejte lžíci vinného octa, přelijte do lahvičky s rozprašovačem a zvesela aplikujte. Na kůži i oblečení!

Bazalka, silák, co se nezdá

Bez bazalky se neobejde žádná italská kuchyně, a když vám povíme, že její výrazná vůně dává stopku mouchám i komárům, neobejde se bez ní ani vaše domácnost. Kam s ní, aby se jí dařilo? Kamkoliv, kde dostane potřebnou dávku slunce, a to alespoň sedm hodin denně.

Pokud vás nějaký hmyz „pokouše“ mimo její dosah, ošetření ve formě rozmačkaného lístku je ta nejlepší první pomoc.