Ovoce v hlavní roli
Ovoce hraje v jídelníčku dětí nezastupitelnou roli – dodává jim vitamíny, vlákninu, ale také tekutiny. Má čistící účinky a doplňuje energii. Nemělo by proto chybět každý den ve svačinovém boxu. Vyzkoušet můžete i ovocné mixy, anebo atraktivní špízy, které vypadají doslova lákavě!
Ovocné špízy
Co budete potřebovat: špejli a na kostky nakrájené ovoce (vybírejte spíše tvrdší, jako je jablko, meloun, ananas, kiwi…) a bobule či menší plody (víno, borůvky, jahody) anebo měsíčky citrusů (mandarinka, pomeranč).
Jak na to: Na špejli střídavě napichujte jednotlivé druhy ovoce. Vaše dítko vám může pomáhat, společně vám práce půjde lépe od ruky!
Hravá zelenina
Stejně jako ovoce, ani zelenina by neměla ve složení správného jídelníčku školáků chybět. Jak jim ji ovšem naservírovat tak, aby pro ně byla „in sváčou“ a nikoliv „nutným opruzem“? Můžete například vsadit na zeleninové hranolky (podlouhlé proužky nakrájené mrkve, okurky, papriky či kedlubny), které lze máčet v různých dipech. Dalším tipem jsou různé druhy salátů, kde je možné popustit uzdu fantazii a nakrájené kousky zeleniny doplnit různými typy sýrů a zálivkou.
Pestrobarevný salát se sýrem
Co budete potřebovat: 2 hrsti římského salátu, hrst salátu frisee, půl hrsti salátu radicchio, 2 mrkve, hrst cherry rajčátek, 4 lžíce pekanových ořechů, sýr Gran Moravia. Na zálivku: 100 ml extra panenského olivového oleje, 1–2 lžíce medu, šťáva z půlky citronu, mořská sůl.
Jak na to: Zeleninu nakrájíme a důkladně opláchneme. Do oleje postupně přimícháme med, citronovou šťávu a dosolíme (a případně i opepříme) dle chuti. Zálivkou pokapeme připravenou zeleninu. Na pánvi na sucho krátce opražíme pekanové ořechy a naaranžujeme je navrch. Nakonec na salát přidáme na šupinky nastrouhaný sýr.
Dobroty z mléka
Výrobky z mléka jsou další neodmyslitelnou součástí zdravého stravování. Jsou zdrojem vápníku, který prospívá správnému růstu kostí, ale i bílkovin a vitaminů (zejména D). Vhodný je například jogurt, ale také například pomazánka z tvarohu či zakysané smetany, tvarohové dezerty, anebo různé druhy sýrů.
Jogurt bez laktózy
Dětem, které se potýkají s intolerancí laktózy, může tento jinak velmi prospěšný mléčný výrobek způsobit zažívací problémy. Zkuste proto ručně zpracovaný a lépe stravitelný bezlaktózový jogurt. Můžete jej obohatit čerstvým ovocem, müsli, lžičkou medu, nebo z něj vyrobit různé dobroty – třeba jej rozmixovat s jahodami a javorovým sirupem.
Pěkně zapečené
Toasty, sendviče, ciabatta, panini… Tato svačina zasytí i pořádné jedlíky! Přizpůsobit ji můžete chutím vašich dětí, ale neváhejte občas přidat i nevšední ingredienci, jako jsou například sušená rajčata. Nezapomeňte také na „něco zdravého zeleného“ – třeba ledový salát, čerstvý listový špenát, rukolu… A aby byla plněná ciabatta či panini pěkně křupavé, dejte je na chvilku opéct do toustovače či kontaktního grilu. Zapečením bude pokrm také lépe držet pohromadě…
Tip: Práci s čistěním si ušetříte, když do toustovače či kontaktního grilu vložíte pečicí papír.
Pro mlsné jazýčky
Sladká jídla by se neměla stávat pravidelnou dětskou svačinkou, protože cukr může narušovat schopnost soustředění a způsobovat tak dětem potíže při učení. Čokoládové tyčinky nebo sušenky plné palmového oleje možná malí školáci rychle slupnou, ale rozhodně se nejedná o výživu, která by pro ně byla při časté konzumaci prospěšná. Když už jim chcete dopřát něco sladkého, raději sami něco upečte – budete tak mít pod kontrolou, kolik cukru dobrota obsahuje a také můžete nezdravé pochutiny nahradit zdravými…
Jogurtové sušenky
Co budete potřebovat: 300 g hladké mouky, 150 g cukru krupice, 12 g kypřicího prášku, 1 vejce, 250 g bílého jogurtu, třtinový cukr na posypání, 1 lžička vanilkového extraktu, špetka soli.
Jak na to: V misce smíchejte mouku s kypřicím práškem, cukrem, vanilkou a vejcem. Do těsta přidejte jogurt a míchejte, dokud vám nevznikne jednolité těsto bez žmolků. Plech vystelte pečicím papírem a pomocí lžičky nebo zdobicího sáčku na něj naneste hromádky těsta dostatečně daleko od sebe, aby se při pečení nespojily. Povrch můžete zlehka posypat třtinovým cukrem, anebo ozdobit půlkou vlašského ořechu, a dejte péci na 180 stupňů na 10 minut nebo dokud nezačnou na okrajích zlátnout. Vylepšit je můžete tím, že je slepíte marmeládou ze sezónního ovoce.
Pěkně naslano
Chcete-li úplně eliminovat cukr, můžete se pustit i do pečení slaných pochoutek. Vytvořit můžete koláče, buchty, ale i muffiny.
Nadýchané muffiny se sýrem a cibulkou
Co budete potřebovat: 200 g hladké mouky, 1 sáček sušeného droždí, 1/2 lžičky soli, 50 g másla, 50 g cibulky, 100 g provolone dolce, 1 vejce, 100 ml mléka.
Jak na to: Mouku smíchejte se solí a sušeným droždím, přidejte změklé máslo a dobře promíchejte. Přidejte najemno nakrájenou cibulku a nastrouhaný sýr provolone. Vejce vyšlehejte s mlékem a přidejte ke směsi. Vypracujte těsto a naplňte jím formy na muffinky. Pečte v předehřáté troubě při 200 stupních asi 20 minut.
Pomazánky jedna radost
Jsou hotové raz dva, a přitom tak dobré. Navíc je můžete vytvořit z takových pochutin, které mají vaše děti rády, od vajíček přes tuňáka po zeleninu. Zkuste ale také experimentovat přidáváním nových ingrediencí jako jsou kousky mandlí nebo červená řepa. A nezapomeňte rovněž na bylinky – ideálně ty čerstvé! Dodají pomazánkám novou netradiční chuť… Jako základ lze využít tvaroh, máslo, zakysanou smetanu, ale i různé druhy sýrů.
Ricottová pomazánka s gorgonzolou a ořechy
Co budete potřebovat: 200 g sýru Gorgonzola nebo Gorgonzola s mascarpone a ořechy, 200 g ricotty nebo tvarohu, sůl, pepř, hrst vlašských ořechů.
Jak na to: Gorgonzolu a ricottu spolu promíchejte, dle chuti osolte, opepřete (lze pro malé děti vynechat) a přidejte vlašské ořechy (které mimochodem působí blahodárně na činnost mozku). Podávejte namazané uprostřed dvou plátků pečiva – a přidejte ještě hrušku, která skvěle doplní chuť!
A co pití?
Dodržování pitného režimu je pro školáky velmi důležité, protože u dětí může rychle docházet k dehydrataci, obzvlášť v teplých měsících. Nejvhodnější pro doplňování tekutin je obyčejná voda, kterou lze dochutit například přidáním čerstvého ovoce (např. pár kapek limetky či pomeranče, vymačkanou šťávou z jahod nebo melounu…), anebo máty. Nic nezkazíte ani neslazeným čajem. A pro zpestření lze dětem nabídnout také kvalitní jogurtový či syrovátkový nápoj anebo zákys.
Kam s ní
Používejte nízké plastové krabičky s dobře těsnícím víkem, dbejte také na to, aby nebyly zbytečně veliké. Ideální je, když lze útroby rozdělit na různé části a oddělit tak jednotlivé složky svačiny. Pokud budete přenášet dipy, pokrmy s máslem či pomazánkou, jogurt anebo ovoce či zeleninu, a budete je chtít uchovat studené i během horkých dnů, vsaďte na termonádoby, které zachovají jejich teplotu a čerstvost. Na pití jsou zase vhodné termosky.
Zdroj: TZ Gran Moravia