Jak na to, 15. 3. 2024

Foto: Shutterstock

Výběr vhodného osvětlení, ať už se jedná o denní světlo nebo umělé, je důležitou součástí každé domácnosti. Je to právě světlo, které dotváří atmosféru domova. Studené umělé osvětlení, které září z jedné nepříjemné zářivky uprostřed obýváku nebo jídelny, totiž může zkazit příjemnou náladu nejen při posezení s rodinou nebo přáteli. V takových chvílích se pak často uchylujeme k zapalování svíček a vypínání ostrého světla.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Takovým situacích lze ale předcházet vhodně vybraným osvětlením, které příjemnou atmosféru doma doladí, nikoliv pokazí.

„Vhodně zvolené světlo má vliv nejen na atmosféru celého interiéru, ale může vyzdvihnout i architektonické prvky v místnosti nebo rozdělit místnost na různé zóny podle jejich využití, například u garsonek a malých bytů nebo i v prostornějším interiéru,“ říká Barbora Burešová z designového studia.

Denní světlo nad zlato

Denní světlo je nenahraditelné a je hlavním osvětlením každého interiéru. Nejvíce jej do místnosti prochází okny.

„Tam kde nelze vybudovat okna, či do tmavých koutů místnosti, můžete umístit světlovod. Jeho instalace je snadná, průměrně zabere jen 4 hodiny. Samotný princip světlovodů je v zásadě velmi jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě, terase nebo třeba na chodníku či zelené střeše, a následně jej vedou do interiéru speciálním vysoce reflexním tubusem. Stěny tubusu tvoří výkonná zrcadla s maximální odrazivostí. Tubus vyúsťuje na stropě nebo stěně místnosti, kterou chceme prosvětlit. Je opatřen skleněným rozptylovačem světla, takzvaným difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do prostoru tak, aby jeho intenzita nikoho neoslňovala. Díky tomu proudí do interiéru nepozměněné světlo s minimálními ztrátami a maximální intenzitou,“ říká odborník Jakub Brandalík.

Osvětlení má svá pravidla

Výběr umělého osvětlení do interiéru by se měl přizpůsobit účelu, ke kterému bude sloužit. Jiné světlo se hodí nad kuchyňskou linku, do ložnice nebo do obývací místnosti. Obecně jej tak lze rozdělit na osvětlení přímé a nepřímé. Přímé osvětlení slouží především k práci, je silnější a intenzivnější. Může být rozptýlené nebo bodové.

Rozptýlené světlo se hodí jako hlavní osvětlení místnosti, často ale vyžaduje kombinování s dalšími světly pro vytvoření příjemné atmosféry. To dotváří nepřímé osvětlení, které je zároveň využíváno také jako dekorativní. Lze jím podsvítit římsy, klenby nebo rostliny, ale může také vycházet z podlahy, postele a podobně.

Chytrá světla

Intenzitu světla a často i jeho barvu lze dnes díky chytrým zařízením ovládat i na dálku. Světlo v místnosti tak lze snadno nastavit pomocí aplikací v telefonu nebo přiloženým dálkovým ovládáním.

„Výjimečné dnes již není ani centralizování těchto ovládacích prvků v rámci chytré domácnosti, kdy je ovládání světla spojeno s dalšími funkcemi, jako je například zvuk, hudba, ale třeba také zastínění oken žaluziemi či roletami, dálkové otvírání oken či ovládání topení nebo klimatizace A chytrá jsou dnes již například i zrcadla, která kromě osvětlení nabízejí i předpovědi počasí nebo přehrávání hudby či funkci rádia,“ doplňuje Lucie Hronová ze společnosti vyrábějící zrcadla.

Zdroje: TZ Mooden + TZ Lightway + TZ Amirro

Autor článku: Radek Kovář