Vyrábíme, 10. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Zápach linoucí se z botníku je všechno, jen ne žádoucí a reprezentativní. Opravdu se ho zbavíte jen speciálním a drahým přípravkem z drogerie? Kdepak. O slovo se hlásí esenciální oleje, jedlá soda i kukuřičný škrob!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ani při nejlepší vůli se nedá konstatovat, že by vaše boty zrovna voněly? Ne, určitě to neznamená, že něco děláte špatně. Možná se vám v uzavřené obuvi jen o něco více potí nohy, což tomuto problému samozřejmě nahrává.

Když si tělo dělá, co chce

Ať už to zní jakkoli neuvěřitelně, chodidla jsou za jediný den schopná vyprodukovat až půl litru potu. Patří totiž k místům s největším množstvím potních žláz (stejně jako dlaně, podpaží, čelo i okolí prsních bradavek a genitálu). Produkovaná vlhkost se pochopitelně nasákne do ponožek i bot, což otevře dveře bakteriím, jež ve většině případů stojí za nevábným zápachem. Jak botník zase provonět a mít tuhle svízel „z krku“? Přizvěte ke spolupráci tyhle osvědčené prostředky!

Esenciální olej jako báječný spojenec

Esenciální oleje se už dávno nevyužívají jen k inhalaci. Dají se zakomponovat do úklidu, zlepšování zevnějšku i lokálnímu léčení zdravotních komplikací. Nesmírně je ale ocení i tenisky, mokasíny a kozačky, na jejichž přítomnost reagují čichové buňky. Kápněte pár kapek vašeho oblíbeného vonného oleje na vatový tampon a nechte ho do rána vložený ve špičkách. Bude vás čekat příjemné překvapení!

Jedlá soda je dobrá soda

Hydrogenuhličitan sodný, který se mimochodem přidává i do hasicích přístrojů, má antiseptické a hojivé schopnosti, přičemž funguje jako efektivní pohlcovač pachů. Je to proto, že neutralizuje pH potu a spolehlivě ničí bakterie. Proč tedy schopnosti tohoto levného spasitele nevyzkoušet v praxi? Nasypte ho rovnou do bot a ponechte mu prostor k tomu, aby mohl nerušeně dělat svoji práci.

Kukuřičný škrob. Ten se nezdá

Jak již název napovídá, kukuřičný škrob se získává ze zrn kukuřice. Pro svou jedinečnou zahušťovací schopnost se hojně používá při přípravě omáček, sosů, polévek, moučníků, přesnídávek i ovocných náplní. Jeho pole působení ale přesahuje i hranice kuchyně. Věděli jste, že pomáhá na spáleniny i vyrážky? Nebo že funguje jako skvělý deodorant pro tělo i obuv? Postupujte s ním jako v předchozím případě, rázem bude po starosti.

Zdroje: 10 Best Ways To Deodorize Shoes; Homemade Shoe Deodorizer

Štítky: diy , úklid

Autor článku: Lenka Šmídová