Vyrábíme, 3. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Rozhodl se váš chlupáč oslavit příchod jara nezvanými návštěvníky v kožíšku? Pak nepanikařte a povolejte bílý ocet, citron, kokosový olej nebo esenciální olej z máty. Pokud je máte doma, válku s psími blechami můžete pomalu považovat za vyhranou.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Usídlily se v kožichu vašeho čtyřnohého mazlíčka blechy? S těmito nezvanými hosty není žádná legrace, protože způsobují svědění, anémii a vypadávání chlupů. Dalším typickým znakem jejich návštěvy jsou lokální kožní reakce, jež zahrnují červené skvrny s jasným ohraničením, puchýře a bolavé krusty. Žádnou výjimkou není ani alergická dermatitida, stejně jako zvýšené riziko tasemnic. Jak blechy zlikvidovat a svému zvířeti tak značně ulevit?

Účinné spreje si můžete vyrobit i v pohodlí domova. Zde je pár spolehlivých receptů, které připravila americká odbornice na péči o psy a vyznavačka přírodních postupů Samantha Randall a které představila v magazínu Top Dog Tips.

Bílý ocet s vodou jako osvědčená klasika

Bílý ocet je ceněným pomocníkem, neboť v kombinaci s olivovým olejem „opravuje“ škrábance na dřevěném povrchu. Dále zastavuje škytavku, odhání krtky a léčí infekční choroby rostlin. Tuto tekutinu lze využít i v boji s výše zmíněnými krvelačnými živočichy. Vmíchejte 4 polévkové lžíce octa do 12 lžic vlažné vody. Směs následně přelijte do čisté lahvičky s rozprašovačem a rovnoměrně nastříkejte na kožich vaší milované němé tváři.

Citronový odpuzovač. Taky možnost

Výrazné aroma kyselých citrusových plodů je doslova nesnesitelné pro mouchy, komáry i blechy. Nakrájejte tedy jeden kousek na plátky a ponořte je do menší misky s vodou, do níž se pohodlně vejdou 4 šálky vody. Po celonočním louhování můžete získaný prostředek lehce přihřát, aby byla jeho teplota pro psa snesitelnější, ovšem není to podmínkou. Po vyjmutí citronových plátků postupujte jako v předchozím případě.

Kokosový olej. I ten má k tématu co říct

Pokud se váš štěkající parťák na aplikaci spreje nijak zvlášť netváří, můžete mu za uši nanést menší množství krému. Ten se skládá z čajové lžičky kokosového oleje a jedné kapky esenciální levandule, máty nebo citronely. Výběr konkrétního vonného přídavku záleží na vás, skvěle fungují všechny uvedené. I tohle opatření padne takříkajíc na úrodnou půdu!

Spolehlivé sérum

Pokud se vám nechce přípravek proti blechám a klíšťatům pro psa nebo kočku vyrábět, můžete se spolehnout i na čistě přírodní sérum proti blechám a klíšťatům od české bylinkářky. Jeho aplikace je snadná, chrání po celý rok a má zajímavý bonus – váš hafan či kočičák díky němu bude krásně vonět po levanduli.

Další info: How to Make Homemade Flea Spray for Dogs; Diy Oil Flea Spray Recipes

Autor článku: Petra Chmelová