Zahrada, 9. 6. 2020

Foto: Shutterstock

Jednoduchost, funkčnost, přirozenost. Těmito třemi slovy by se daly ve zkratce popsat principy, na kterých stojí trendy teras pro rok 2020. Základem jsou přírodní materiály, které ušetří čas i náklady na údržbu.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jakou tloušťku zvolit

Dominantním trendem pro letošní rok je podle výrobců keramiky bezpochyby dlažba o tloušťce 2 cm. Její oblíbenost roste nejen díky jejím technickým vlastnostem, ale také díky možnostem výběru z různých způsobů pokládky. Nejoblíbenějšími možnostmi jsou pokládky do trávy, na terče či do štěrku. Tyto typy pokládky totiž zamezí popraskání dlažby mrazem, což je častým problémem lepených dlažeb. Z technických vlastností ocení uživatel kromě mrazuvzdornosti i protiskluznost dlažby. Svůj vzhled si keramické dlažby zachovají mnoho let bez změny barevnosti. Nemusíte se tak bát ani okolních vlivů. Jsou uzpůsobeny tak, aby vydržely mráz i sluneční paprsky. Na údržbu nejsou potřeba žádné speciální přípravky, většinu dlažeb lze omýt obyčejnou vodou. Díky tomu, že jsou nenasákavé, na nich nejsou vidět například skvrny od vína či oleje.

Jak bude vypadat

Kromě velikosti a funkčnosti bude jistě při výběru dlažby hrát roli i její vzhled. „Mezi nejvíce trendy designy roku 2020 se řadí imitace přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kámen. Tento vzhled je navíc vytvořený tak precizně, že jej uživatel pohledem nerozezná od originálních materiálů. Opravdovým hitem jsou však imitace kovu nebo zkorodovaného plechu. Ty se pro tento rok vyskytují jak ve variantě do interiéru, tak i v dlažbách pro exteriér v tloušťce 2 centimetry,“ popisuje odborník Martin Bezděk. Největší výhodou imitací jsou jejich vlastnosti. Nehrozí zničení designu, navlhnutí ani jiná deformace povrchu, takže vydrží mnohem déle než přírodní předloha. Terasu lze navíc vyloženě vyšperkovat, pokud člověk zvolí stejnou imitaci přírodního materiálu v interiéru i exteriéru. Vytvoří tím z domu jeden dokonale sladěný celek.

V jednoduchosti je krása

V jednoduchosti je krása, což častokrát platí i pro prostory terasy. Při smíchání několika designů dlažby s dalšími vzory nábytku a doplňků tak může poměrně záhy vzniknout chaotický prostor, a ne místo, v němž se člověk bude cítit dobře. Mezi současné trendy patří jednoduché a méně výrazné kombinace, které vytvářejí luxusní dojem za příznivé ceny. Není přitom nutné mít strach, že by se mělo jednat o příliš nákladnou záležitost, ceny těchto řešení jsou v současnosti více než příznivé. Venkovní prostory lze navíc doplnit rostlinami, které terase dodají opravdovou přirozenost.

Po celý rok

Elegantní zasklení venkovních prostor je nejen designovým, ale i praktickým trendem již několik let. Pokud už se člověk rozhodne investovat do terasy, je vhodné ji přizpůsobit tak, aby na ní mohl trávit co nejvíce času po celý rok. Řešením tak může být zasklenění, které ochrání před nepříznivým počasím. Pokud se k němu navíc přidá nějaká z řady variant pro venkovní vytápění, není nutné se bát ani chladných ročních období. Terasu je zároveň vhodné doplnit osvětlením s volitelnou intenzitou, jež pomůže navodit tu správnou atmosféru.

Na velikosti záleží

Obkladům a dlažbám momentálně z hlediska velikosti dominují dva hlavní trendy. První možností jsou opravdu velké rozměry, druhou naopak rozměry velmi malé. Větší rozměry jsou oblíbené zejména v interiéru, nově se však objevují i ve venkovních prostorech. „Velké dlaždice o rozměrech 120×120 centimetrů nebo 120×240 centimetrů mohou být skvěle využity i pro výrobu zahradního nábytku. Na terase vám vytvoří například kuchyňskou desku či lavici nebo mohou být součástí venkovního grilu,“ popisuje Giorgio Stefani, zástupce keramičky. Opakem velkých formátů jsou pak malé dlaždice. Toto řešení si oblíbili zejména milovníci retro stylu. Rozměry 22,5×22,5 cm či 22,5×45 cm připomínají podlahy ve starobylých domech, v letošním roce lze přitom očekávat, že se s nimi budeme na terasách setkávat čím dál častěji.

Autor článku: Radek Kovář