Zahrada, 26. 6. 2020

Foto: Shutterstock

Léto je tu a s ním nejen všechny radovánky, jako je lenošení u vody či houbaření, ale také hmyzí společníci, kteří se nám rozhodnou nastěhovat do bytu. Ano, řeč je o komárech. Jak jim zabránit ve vstupu do vašich pokojů?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zkuste svůj parapet osázet těmi správnými rostlinami. Některé květiny totiž nejen vaše okna dokonale vyzdobí, ale ještě odradí od vstupu komáry. Co tedy v létě vysadit do květináčů a truhlíků?

Bazalka

Nejspíš ji znáte jako bylinku do salátů či na pizzu, ale zatímco nám rozhodně chutná, komáři ji rádi nemají. A toho je třeba využít. Nejenže s ní osázejte okna, ale vyrobte si i účinný domácí repelent! Vezměte 100 gramů čerstvých bazalkových listů, zalijte je polovinou šálku vroucí vody a stejným množstvím vodky. Nechejte vylouhovat a směs nalijte do rozprašovače. Pokud sprej nastříkáte na parapety či do okolí oken, komáři se vám budou vyhýbat.

Meduňka

Bylinka s nezaměnitelným citronovým aroma se také hodí nejen na vaření. Zatímco my se její vůně nemůžeme většinou nabažit, komáři naše nadšení nesdílejí. A tak vezměte truhlík a meduňku zasaďte. Pokud máte pod okny záhonek, osaďte jej rovněž touto bylinou. Na péči není vůbec náročná a v zemi roste tak nějak „samospádem“.

Levandule

Její krása, ale především nezaměnitelná vůně z ní dělají jednu z nejoblíbenějších rostlin současnosti. Je jen málo zahrad či teras a balkonů, které by nezdobila. A pokud jste se levanduli až dosud bránili, změňte svůj postoj. Ona totiž tahle bylinka dokáže odpudit komáří populaci! Daří se jí na záhonech i v květináči, a protože nemá ráda příliš mokrou půdu, nebudete kolem ní muset skákat s konvičkou. Jako repelent funguje i po usušení – zavěste svazky čerstvě usušených květů nad okno a uvidíte, že k vám komáři už nezavítají.

Afrikány

Tyhle aromatické květiny našich babiček se také po letech, kdy je vytlačily všelijaké exotičtější rostliny, začínají vracet na české zahrádky. A to je jedině dobře! Nejenže krásně vypadají, ale navíc jejich charakteristická vůně vůbec nesedí obtížnému hmyzu, komárům především. Navíc se afrikánům bude dařit i v truhlících či květináčích a poskytnou vám před dotěrnými sosáky potřebou ochranu.

Česnek

Typické aroma česneku některým lidem zrovna moc nevoní. Ovšem komáři ho úplně nesnášejí! Pokud je pravidelnou součástí vašeho jídelníčku, nejspíš stojí za důvodem, proč na vás komáři „moc nejdou“. Ovšem nemusíte ho zrovna pojídat, aby vás česnek před tímto obtížným hmyzem chránil. Dokonce i jen tak vysazený na záhoně či v květináči komáry odpudí. A mimochodem, tahle rostlinka docela hezky kvete, takže se u vás jistě bude vyjímat.

Autor článku: Lenka Šmídová