Domov, 12. 7. 2020

Foto: Shutterstock

Co Čech, to vodák. Alespoň na českých řekách to v létě tak vypadá. Popularita vodáctví vůbec neklesá, naopak. Každý rok přibývá dalších a dalších nadšenců, kteří kouzlo českých řek objeví. Chystáte se letos na kánoi, kajak, člun či raft i vy?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vodácké výlety jsou u nás velmi populární. A není se co divit. Osvěžení, trochu adrenalinu a skvělé zážitky, to všechno slibuje sjíždění řeky. České a moravské toky nabízejí spoustu dobrodružství pro rodiny s dětmi, partu přátel i pracovní týmy – zručnost přitom není podmínkou. Na tuzemských řekách se vyřádí začátečníci i zkušení vodáci. Jak si užít nezapomenutelný vodácký výlet a nezruinovat přitom konto?

Kde se dá ušetřit

Lenošení a poklidné rozjímání není nic pro vás a raději dáváte přednost zážitkům a zábavě? Pokud zároveň nechcete utrácet horentní sumy za exotickou dovolenou v zahraničí, nabízí se vyrazit na vodu. Nevydáte se ze všech peněz a zároveň si užijete nezapomenutelnou dovolenou. Při sjíždění říčních koryt zažijete všelico, ale nuda to rozhodně nebude.

Pokud je z různých důvodů vaše peněženka prázdnější než jindy a vy si lámete hlavu nad tím, kde se dá ušetřit, inspirujte se následujícími tipy. Šetřit nemusíte jen tím, že si odepřete zajímavý výlet, návštěvu kulturní památky nebo se bude odbývat fastfoodem. Nemalou částku peněz totiž uspoříte racionálním hospodařením s penězi s ohledem na cenu/výkon.

Nákup versus vypůjčení

Každý vodák, ať rekreační či zkušený mořský vlk, potřebuje kempové vybavení. Na první dobrou se možná nemusí zdát, že jde o drahé věci, ale pokud jedete poprvé, nebo jste jen rekreační vodák, nákup každé jednotlivé položky by se vám velmi prodražil. Zeptejte se po svých známých a zapátrejte u kolegů, zda by vám nemohli chybějící výbavu zapůjčit.

Budete potřebovat stan, spacák, karimatku, čelovku, vařič a nádobí. Pokud jste pohodlnější, za zvážení stojí i kempingový stoleček a židličky, přenosný venkovní gril apod. Pokud si nedokážete představit, že strávíte dovolenou offline, poptejte se i po powerbankách nebo solárních nabíječkách pro chytré telefony.

Kde můžete bydlet

Pokud máte rádi dobrodružství a užijete si i výlet, kde nemáte naplánovanou každou hodinu a zajištěno vše do nejmenších detailů, jeďte na blind. Nebudete muset platit za zprostředkování cestovní agentuře a ubytování v kempech seženete i na místě výrazně levněji. Na dovolené tak nebudete vázáni domluvenými příjezdy a odjezdy a budete se moci přizpůsobovat situaci.

Pojištění je základ

Než se vydáte brázdit hladiny řek, nezapomeňte myslet na strýčka Příhodu a sjednejte si cestovní a úrazové pojištění. Denně zaplatíte v řádu jednotek až desítek korun a za tu jistotu, že budete v případě úrazu finančně i zdravotně zabezpečeni, to nepochybně stojí.

Dobře se u vybrané pojišťovny informujte o pojistitelných a nepojistitelných sportech a sazbách za ně. Sjíždění řeky totiž patří k těm rizikovějším sportům. Na internetu můžete využít srovnávače cen a pořídit tak pojistný produkt za nejlepší cenu. Když si ho navíc koupíte online, ušetříte značnou sumu.

Krásy Vltavy

Oblíbená, celoročně sjízdná a nejnavštěvovanější česká řeka je Vltava. Ta protéká nádherným prostředím šumavské přírody a řadou historických měst, což je přesvědčivý argument i pro zcela nesportovní typy.

Mezi vodáky je oblíbený především úsek z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou, kde má většina jezů vorové propusti – tím je zaručena dokonalá sjízdnost. Trasa je vhodná pro rodiny s dětmi i zdatné posádky. Po cestě na vás čekají například hrad Rožmberk, město Český Krumlov nebo zlatokorunský klášter.

Autor článku: Petra Chmelová