Domov, 16. 10. 2020

Foto: Shutterstock

Pravidla pro získání hypotečního úvěru již sice nejsou žádnou žhavou novinkou, stále se však jedná o palčivý problém, který sužuje drtivou většinu české populace. Česká národní banka totiž v současnosti nejen doporučuje, ale přímo ukládá bankám, do jaké výše mohou hypotéku poskytnout.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na počátku celé myšlenky přitom byla idea, že by tato pravidla měla omezit extrémní zadlužování Čechů. Ti se však kvůli novým pravidlům dostali do patové situace a čím dál častěji raději volí bydlení v pronájmu, které si na rozdíl od hypotečního úvěru mohou dovolit. Pokud si totiž někdo v současnosti chce vzít hypotéku, musí mít z prodejní ceny vyhlídnuté nemovitosti našetřeno 20 %. Vezmeme-li ovšem v potaz aktuální ceny nemovitostí, dostáváme se na částky pohybující se v řádech několika set tisíc korun. Takovou sumu však obyčejný člověk jen tak naspořenou nemá, a tak vzniká zásadní problém.

Praha versus střední Čechy

„Chce-li si například někdo vzít hypotéku na koupi nemovitosti v Praze, kde jsou ceny nemovitostí bezesporu nejvyšší, měl by mít naspořeno alespoň půl milionu korun až milion korun dle ceny nemovitosti. A to se nebavíme o dalších výdajích spojených s koupí nemovitosti. Tato částka je však dle mého utopie, zejména u mladých párů. Ti se samozřejmě mohou obrátit na rodinu, která jim v tom nejideálnějším případě může potřebnou částku půjčit. Kromě hypotéky si tak ale takový mladý pár na bedra bere další zátěž v podobě druhého dluhu. Do společného života se začínající rodina vydává s vědomím, že bude následujících několik desítek let  vydělávat hlavně na splácení těchto dluhů,“ vyjadřuje se k problému Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře, která se kromě Prahy specializuje i na oblast Berounska, kde v posledních letech výstavba nových bytů jen vzkvétá.

Beroun a i další města středočeského kraje mají totiž kromě dobré dostupnosti do hlavní města ještě něco společného, a tím je nižší cena realit. „Praha je v současnosti bezesporu nejdražší lokalitou, a není se tak čemu divit, že stále narůstá trend vystěhovávání se na okraj Prahy či do okolních měst, jako je kromě Berouna třeba i Kladno či Mělník. Ceny nemovitostí jsou tu totiž podstatně nižší,  a tak je koupě nemovitosti proveditelná i pro mladé páry a začínající rodiny,“ říká Kindl.

Čilá výstavba mimo metropoli

Ten zároveň dodává, že na tento trend reagují a i developeři a konkrétně na Berounska v současnosti vzniká hned několik nových projektů. „Aktuálně se staví na několika místech, což je pro Beroun výborná zpráva. Spolu s výstavbou nových bytů či domů se totiž pracuje i na zlepšení dopravní situace, občanské vybavenosti a kulturního zázemí. Lidé, kteří se sem přestěhují, se tak nemusí bát, že by jim toto město nesplnilo veškerá očekávání. Obrovskou výhodou je poté i to, že se odsud do Prahy dostanete po dálnici za 15 minut a dojíždění tak nepředstavuje žádný problém.“

Zajímají-li vás však možnosti koupě nemovitosti v okresních městech, jako je například Beroun, doporučujeme se obrátit na lokální realitní kanceláře. „Malá města jsou velmi specifická a mají svá úskalí. Proto je lepší se obrátit na místní realitní makléře, kteří tento region znají jako své boty. Vyhnete se tak mnoha problémům a budete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli,“ uzavírá Kindl.

Autor článku: Radek Kovář