Jak na to, 10. 11. 2021

Foto: Shutterstock

Ráno vstát později, v klidu posnídat a bez času ztraceného dojížděním se v pohodlném oblečení usadit k počítači. Práce z domova má nepochybně spoustu výhod, ale jak jsme se přesvědčili při první vlně "home officů", nemusí být vždy tak jednoduchá. Jak si tedy vytvořit ideální domácí kancelář, kde se vám bude dobře a nerušeně pracovat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Dalo by se říct, že pracovat lze i na pohovce v obýváku nebo za kuchyňským stolem. Jako dlouhodobá pracovní místa ale tyto prostory neobstojí. Domácí kancelář by měla být místem, kde je dostatečný klid a kde se zároveň cítíte příjemně. To vše ovlivňuje spousta faktorů, jako jsou teplota v místnosti, orientace pracovního stolu k oknu a ke dveřím nebo barvy, které pomohou k lepší koncentraci, větší kreativitě či vyšší produktivitě.

Tady se pracuje

Protože práce z domova dnes takřka není možná bez počítače či notebooku, pomyslnou základnou domácí kanceláře by měl být velký pracovní stůl v blízkosti zásuvek a pohodlná židle. Vhodné je pořídit si také dostatek úložných boxů a polic na dokumenty. Nezapomeňte ani na kvalitní osvětlení. Pokud nemáte samostatnou místnost, vytvořte si alespoň tichý kout v obývací části nebo rohu jídelny, a to pomocí nábytku či zástěny.

Skvělou službu v tomto ohledu udělá i výmalba lišící se od zbytku místnosti. Nebojte se zde vyzkoušet například výrazný motiv a namalujte v pracovní zóně například ovály, rámy či pruhy. Inspirací mohou být různé výklenky a podobné architektonické prvky.

Jak je to s barvami

Záleží na typu vaší osobnosti i práci, kterou vykonáváte. Modrá barva například stimuluje mysl, což vede k vyšší produktivitě. Její odstíny jsou proto ideální pro soustředění a pomohou vám, pokud máte monotónní práci. Pro kreativní zaměstnání naopak skvěle funguje žlutá, protože stimuluje emoce. Oblíbenou barvou pracovních míst je také zelená. Podle mnohých studií je to barva, která nejméně unavuje oči, zvyšuje rychlost porozumění a působí uklidňujícím dojmem, což jistě využijí ti, kteří mají stresové zaměstnání.

Hnědá se zase skvěle hodí pro ty, kdo podnikají nebo se věnují oblasti práva. V domácích kancelářích najdou uplatnění také neutrální odstíny šedé, béžové, nebo dokonce různé odstíny bílé. Vašemu pracovnímu místu poskytnou úhledný vzhled a působí taktéž uklidňujícím dojmem. Nemusíte bát ani odvážných variací, jako je například fialová se žlutou či modrá se zelenou.

Zdroj: TZ Dulux

Štítky: interiér

Autor článku: Andrea Veselá