Domov, 24. 11. 2021

Foto: Shutterstock

Topná sezona se naplno rozjela a čekají nás dlouhé měsíce vyhřívání našich příbytků. Možností vytápění bytu či domu máme hned několik. Dnes se zaměříme na tepelná čerpadla.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Od 1. ledna 2020 vešla v platnost legislativní úprava, podle níž získá povolení ke stavbě jen ten rodinný dům, jehož projekt splňuje požadavky pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie. Určitě jste už slyšeli o tom, že díky energeticky úspornému projektu ušetříte na provozních nákladech. Víte ale, že pokud je budova nevhodně navržená, může to mít nepříznivý vliv na vaše zdraví?

Nepřítel vlhkost

Hlavním viníkem některých obtíží, jako je bolest hlavy, únava nebo alergie, totiž často bývá nedostatečné větrání. Moderní budovy mají velmi těsnou obálku, kvůli níž nedochází k přirozenému proudění vzduchu. Pokud navíc nedisponují systémem nuceného větrání je jeho výměna zcela nedostatečná: důsledkem je koncentrace mnoha škodlivých látek a vlhkosti v domě.

Jak byste tedy měli postupovat, pokud chcete bydlet nejen úsporně, ale také zdravě, a zároveň zbytečně nezatěžovat životní prostředí? Jednou z možností je instalace ventilačního tepelného čerpadla v energetické třídě A+++. To tvoří kompletní systém k zajištění vytápění, ohřevu vody a řízeného větrání v celé domácnosti. Díky plynulé regulaci výkonu se vždy přizpůsobí aktuální potřebě tepla a přispívá tak k výraznému snížení nákladů na vytápění a ohřev vody.

Kvalitní čerpadlo se vyplatí

Ventilační tepelná čerpadla jsou v podstatě velmi efektivní systémy na rekuperaci energie. Tato zařízení ji odebírají teplému vnitřnímu vzduchu, který je odváděný z interiéru vzduchotechnickým systémem instalovaným v místnostech s nejvyšší vlhkostí, a následně ji využívají jako zdroj tepla pro vytápění, ohřev vody, případně předehřívání čerstvého přiváděného vzduchu.

Pokud je ventilační tepelné čerpadlo správně navržené, pokryje celkovou potřebu tepla na vytápění, a to ve všech ročních obdobích. Toto kompaktní zařízení vám kromě tepla a ohřevu vody zajistí i kvalitní vnitřní prostředí bez přebytečné vlhkosti, plísní či nepříjemných zápachů. Zcela tak kompenzuje negativní jevy spojené s příliš utěsněnou budovou, v níž se pravidelně nevětrá. Jde především o zvýšení koncentrace CO2, škodlivých látek, plísní a dalších alergenů.

Zdroj: TZ Nibe

Štítky: topení , zima

Autor článku: Tomáš Pekař