Domov, 29. 11. 2021

Foto: Shutterstock

S nedávným nárůstem cen za energie je dnes úspora elektřiny v domácnostech diskutovanějším tématem než kdy dříve. Změna času a blížící se zima navíc přináší kratší dny, během kterých budeme více svítit. Jednou z cest, jak ušetřit za elektřinu, je i volba úspornějšího osvětlení.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Výměna stávajících žárovek za energeticky méně náročné může pro domácnost představovat počáteční investici, z dlouhodobého hlediska ale přináší úsporu financí až ve výši několika tisíc korun ročně. Moderní světelné zdroje se kromě nižší spotřeby vyznačují i výrazně delší životností a jsou ekologičtější,“ říká Kateřina Simerská z hobbymarketu.

V současné době mohou zákazníci v obchodech vybírat mezi LED, halogenovými či úspornými žárovkami. Klasické žárovky, jejichž prodej je zakázaný, jsou však kvůli kreativním prodejcům také stále k dostání. Jejich vysoká spotřeba elektřiny a velmi nízká životnost (1 000 hodin provozu) jsou ale důvodem, proč se jim i přes lákavou pořizovací cenu vyhnout. Jejich neefektivitu podtrhuje i fakt, že pouze 10 % příkonu proměňují ve světlo a zbytek přetváří v nijak nevyužité teplo.

LED, úsporná žárovka, nebo halogen?

Nejúspornější a nejekologičtější variantou jsou dnes LED žárovky. V porovnání s klasickou žárovkou uspoří až 80 % elektřiny. Napříč všemi typy světelných zdrojů disponují i nejdelší životností, podle konkrétního druhu mezi 20-50 000 hodin provozu. Nejsou tolik křehké jako halogenové světelné zdroje a okamžitě poskytují maximální možné množství světla.

„LED žárovky se díky svým výhodám řadí u našich zákazníků mezi nejoblíbenější. Jsou univerzální a dají se použít pro osvětlení v kterékoliv části domácnosti. Jejich pořizovací cena je sice vyšší a může snadno odradit, ale už během jednoho roku se finance v podobě uspořené elektřiny vrátí. Peníze vám navíc budou šetřit dlouhodobě,“ doplňuje Kateřina Simerská.

Úsporné žárovky a kompaktní zářivky jsou taktéž velmi hospodárné, ve srovnání s tradiční žárovkou mají o 75-80 % nižší spotřebu elektřiny. Disponují o trochu kratší životností než LED, ale i tak v průměru poskytují úctyhodnou provozní dobu v délce až 15 000 hodin. Kvůli jejich pomalejšímu náběhu na plný výkon jsou ideální spíše do obývacího pokoje nebo ložnice, kde se svítí po delší dobu. Časté zapínání a vypínání jim zároveň nedělá dobře. Při nákupu je potřeba počítat s tím, že jejich svítivost postupně klesá. Mají také horší barevné podání, jejich světlo tedy není tak příjemné jako z klasických nebo halogenových žárovek.

Další variantou jsou žárovky halogenové. Jejich výhodou je především nízká pořizovací cena, a přestože oproti LED nenabízejí takovou úsporu, ušetří přibližně o 30 % více oproti klasické žárovce. Jejich výdrž se pohybuje kolem 2 000 hodin provozu. „Halogenové žárovky poskytují díky své technologii okamžitý 100% světelný výkon, a kromě příjemného teplého světla disponují i velmi přesným podáním barev v okolní prostoru. Jsou vhodné do místností, kde nesvítíme příliš dlouho, například do sklepa, ložnice či koupelny. Jsou křehké, je proto nutné s nimi opatrně manipulovat,“ říká Kateřina Simerská.

Jak vybírat?

Než se rozhodnete o nákupu, rozmyslete si, do jaké místnosti a pro jaké aktivity bude světlo primárně sloužit. Stolní lampa na pracovním stole bude vyžadovat zcela jiný typ a intenzitu světla než tlumené světlo pro lampičku v ložnici. V obchodě si pak všímejte tří základních údajů na obalu produktu: lumenů/wattů, barvě světla a energetického štítku.

Zatímco dříve byl hlavním parametrem pro výběr vhodného světelného zdroje příkon ve wattech, dnes je spíše orientační a zákazníci se musí rozhodovat podle světelného toku neboli svítivosti. Uvádí se v lumenech (lm) a ukazuje množství energie, které daný zdroj světla vyzáří do okolního prostoru za 1 sekundu. Na obalu produktu najdete často porovnání hodnot watt/lumen, které může být ale zavádějící, protože různé typy osvětlení mohou mít stejný příkon, ale různou svítivost. Orientujte se proto spíše podle jednotky svítivosti v lumenech.

Teplé, nebo studené?

Dalším podstatným faktorem je barva světla udávaná v kelvinech (K). Je nejenom stěžejní pro vytvoření správné atmosféry v místnosti, ale přímo ovlivňuje fyziologické fungování lidského těla.

„Teplé světlo zářící v lehce žlutém tónu podporuje v našem organismu tvorbu hormonu melatoninu, který navozuje pohodu. Tělu naznačuje, že může přejít do klidového režimu a odpočívat, je proto ideální do obývacích pokojů, ložnic a dětských pokojů,“ říká Kateřina Simerská.

Zatímco teplé světlo se vyskytuje v rozmezí 2 700-3 500 K, tzv. neutrální bílé světlo je pohybuje na úrovni okolo 4-5 000 K a nejlépe simuluje denní světlo. Hodí se všude tam, kde se krátkodobě věnujeme prováděním jakýchkoliv aktivit, ideální je pro osvětlení v kuchyni, v pracovně, koupelně, ale také na chodbách. Studené světlo s hodnotou 5 800-7 000 K podporuje soustředění a udržení pozornosti, uplatnění proto nachází v dílnách a garážích, ale setkáváte se s ním také v kancelářích nebo výrobních halách.

Na štítku záleží

S výběrem žárovky pomůže i tzv. energetický štítek, jehož uvedení na obalu ukládá nařízení Evropské unie.

„Již několik let se mohou zákazníci při nákupu žárovek orientovat podle energetického štítku. Barevná stupnice označená písmeny A-G udává energetickou úspornost produktu a zákazníkovi umožňuje rychlou orientaci ve zboží. Letos v září byl energetický štítek Evropskou unií aktualizován a původní třídy byly revidovány. Žárovky, které byly dříve označovány A++, dnes mohou zákazníci najít pod energetickou třídou C nebo D a je třeba si na to dát pozor a nenechat se zmást. Nově štítek uvádí množství elektřiny, kterou žárovka spotřebuje za 1 000 hodin, tedy průměrnou dobu svícení domácnosti během jednoho roku,“ říká Kateřina Simerská.

5 tipů, jak ještě více ušetřit na elektřině

1.      Zhasínejte. Zní to jako banální rada, ale základem úspory elektřiny je zbytečně nesvítit. Pokud zrovna v místnosti nejste a nepoužíváte ji vy nebo jiný člen domácnosti, nenechávejte zbytečně energii unikat.

2.      Investujte do LED osvětlení a ušetříte ročně až několik tisíc za elektřinu. LED žárovky jsou aktuálně nejúspornější variantou osvětlení a současně poskytují extrémně dlouhou životnost.

3.      Vybavte klíčové místnosti stmívačem osvětlení. V domácnosti trávíme čas různými aktivitami, a ne vždy potřebujeme silnější osvícení prostoru. Se stmívačem přesně nastavíte potřebnou intenzitu světla. Ideální je například do obývacího pokoje.

4.      Nenechávejte nabíječky v zásuvce. I přesto, že k nim v daný moment není připojeno zařízení, spotřebovávají menší množství energie, které ale zbytečně proměňují pouze v teplo.

5.      Vytahujte spotřebiče ze zásuvky. Většina z nich zůstává i po vypnutí nebo nepoužívání spotřebiče v tzv. pohotovostním režimu, který také čerpá menší množství energie. Nejpraktičtější alternativou je jejich přepojení do prodlužovacího kabelu s vypínačem, který jednoduše vypnete při odchodu z domácnosti.

Zdroj: TZ Bauhaus

Autor článku: Ivana Koutná