Kdo má na zahradě krásný, hustý zelený trávník, jistě nám dá za pravdu, že za tím stojí spousta práce. A co si budeme povídat – i peněz. Pokud už vás nebaví jezdit jen se sekačkou a zvažujete část zahrady osázet okrasnými rostlinami, pak vám přinášíme výběr těch nejméně náročných půdokryvných rostlin. Které to jsou?
Tařice skalní
Tařice je žlutě kvetoucí, nízká, vytrvalá a nenáročná rostlina. Vyrůstá do výše 10 až 30 cm ze silného dřevnatícího, vřetenovitého kořene, který proniká hluboko do půdy či skalní štěrbiny. Již z tohoto popisu vyplývá, že bude dobře snášet sucho a na živiny chudou půdu. Poroste vám stejně dobře na zborcené zídce jako na udržované skalce. Snese celodenní přímé slunce. Tařice se dobře rozrůstá, takže můžete požádat o odkopek nějakého zahrádkáře z okolí. Možný je také výsev přímo na stanoviště, který provádíme v období května až června.
Jedinou péči, kterou bude tařice vyžadovat, je občasné zalití v období delšího sucha a po odkvětu ostříhání lodyh, čímž zabráníte samovýsevu a vysilování rostliny.
Plamenka šídlovitá
Plamenka šídlovitá tvoří kobercové porosty vysoké až 20 cm. Má poměrně velké, voňavé květy různých barev, nejčastěji v bílé a růžové. Dařit se ji bude na přímém slunci, není ani náročná na půdu. Má ráda spíše sušší hlinitopísčité půdy. A kam ji vysadit? Plamenka se velmi dobře rozrůstá a je schopna tvořit husté koberce, které ozdobí zídky, svahy nebo vytvoří okrasnou obrubu pro záhony.
Šanta kočičí
Další půdokryvnou kráskou je šanta. Je populární nejen u majitelů koček, ale i u zahrádkářů. Není náročná na péči, je vhodná i pro městské prostředí, dobře snáší sucho a dlouho kvete. Vypadá svěží od jara až do zámrazu. Při nákupu šanty jen dejte pozor na správný výběr. Do tohoto rodu spadá přibližně 250 druhů, které se neliší pouze vzrůstem a barvou. To nejdůležitější je, zda se jedná o jednoletou či víceletou rostlinu, abyste v dalším roce nebyli zklamaní, kam vám šanta zmizela.
Mateřídouška úzkolistá
Mateřídouška vám neudělá radost jen v zahradě, ale má své místo i v lidovém léčitelství. Jako zahrádkář rozhodně oceníte její nenáročnost na péči. Vyžaduje slunné stanoviště a sušší hlinitopísčitou půdu. Dobře se ji bude dařit na mírném svahu i na skalce. Po odkvětu ji seřízněte, krásně zhoustne a nabude na síle.
Ožanka kalamandra
Ožanka též dobře snáší sušší půdy a přímé slunce. Je to vytrvalá, okrasná i léčivá bylina z čeledi hluchavkovitých. Dorůstá do výšky 15–30 centimetrů. Kvete od červenec do srpna, přičemž její růžovočervené květy lákají do zahrady všechny opylovače z okolí.
Jalovec polehlý
A na závěr něco naprosto nenáročného, nekvetoucího a stálezeleného. Všechno tohle splňuje jalovec polehlý, někdy též nazýván plazivý. Keř dosahuje pouze 10-30 centimetrů výšky, ale často bývá široký i několik metrů. Při výsadbě se doporučuje okolní půdu zakrýt mulčovací textilií a mulčem, protože jeho nízký vzrůst nezabraňuje bujení plevelu. Vyžaduje plné slunce, ve stínu neprospívá. Preferuje propustné i chudší, mírně kyselé půdy, ale snáší i zásadité. Pokud jalovec přihnojíte, podpoříte a urychlíte jeho růst.
Zdroje: 20 of the best ground cover plants; 22 Great Ground Cover Plants To Cover Those Backyard Bald Spots