Jak na to, 9. 7. 2022

Foto: Shutterstock

Je tu léto! Někdo stráví hodiny u vody, další protančí noc a jiný vyrazí za dobrým jídlem. Hospody a restaurace, kavárny i cukrárny nás lákají na své lahůdky, na kterých si můžeme smlsnout společně se svými přáteli a rodinou. Jak ale mlsat, užívat si léta plnými doušky a být stále fit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak se udržet v kondici je posledních několik let tématem číslo jedna, nehledě na roční období. Někteří chtějí hubnout s vidinou krásné postavy, jiní zase k hubnutí nutí zdravotní komplikace. Tak jako tak, hubnutí se nesmí v žádném z případů podcenit. Je velmi důležité si nastavit správný režim, a to v podobě jídla i v podobě pohybu.

Jídlo v hlavní roli

Lidé jsou zvyklí se zásobovat trvanlivými potravinami. Ty však, bohužel, pro naše tělo a zdraví nejsou nejprospěšnější. Ale neházejme všechny trvanlivé potraviny do jednoho pytle. Existují i takové, které jsou našemu tělu obrovsky prospěšné, jsou zdravé a pomáhají tělu při hubnutí.

„U nás doma najdete suroviny jako je rýže natural, jáhly, pohanka, čirok, quinoa, několik druhů luštěnin jako je čočka, fazole azuki, cizrna, hrách nebo mungo,“ hovoří o trvanlivých potravinách, které jsou tělu prospěšné, Stanislav Petříček, zakladatel raw bister.

Důležité je dbát na to, aby jídlo na našem talíři bylo různorodé a dodávalo nám veškeré potřebné živiny. „Na pečení používáme pohankovou, čirokovou anebo například cizrnovou mouku. Mléko si děláme domácí rozmixováním mandlí nebo lískových oříšků či z jiných ořechů nebo semínek. Dbáme na to, aby jídlo na našem talíři bylo pestré a výživově plnohodnotné, to znamená, že na něm máme obilninu, luštěnu i zeleninu, a to jak vařenou/dušenou/pečenou, tak kvašenou – domácí pickles. A většinou ho doplňujeme i různými klíčky nebo microgreens jako jsou např. hrášek, slunečnice, řeřicha, ředkvička, zelí a další,“ popisuje dále svůj vyvážený jídelníček popularizátor zdravého životního stylu pro manažery Stanislav Petříček.

Choďte, choďte, choďte

Chůze je přirozená aktivita lidského organismu a plní jak svou funkční stránku i tu zdravotní. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu přispívá k lepšímu okysličení krve, to má za následek zlepšení kognitivních funkcí mozku, zvýšení kreativity a pokles depresivních stavů. Chůze samozřejmě ovlivňuje i hubnutí.

„Při chůzi se v těle zvyšuje tepová frekvence, srdce a plíce se lépe prokrvují, okysličují, mozek plesá nad záplavou živin, nožní svalové pumpy pumpují krev zpět do oběhu, střeva se natahují a stlačují, potrava se začíná místo stagnace lépe trávit cestou zvýšeného vylučování enzymů. V těle se uvolní endorfiny, a ty nám přirozeně navodí pocit štěstí. A to vše přirozeně, jen tím, že jsme se 20 minut prošli. Nepotřebujeme k tomu sledovat tepovou frekvenci, stačí pozorovat své tělo. To nám vždy samo říká, co chce a jak to chce,“ radí s úsměvem praktický lékař pro dospělé Rodion Schwarz.

Fit i v létě

Každého určitě zajímá, jak získat svou vysněnou postavu. A právě o jeden z receptů se podělil i Rodion Schwarz: „Recept k optimální postavě je primárně se moc nestresovat, nebude poté potřeba obalovat nervy tukem, pravidelně se hýbat, pro ženy decka červeného k večeru a hezky se pomilovat s milovanou osobou. Tím se uvolní přesně hormony, které mají, a my se nemusíme pak více zabývat její fyziologií na teoretické úrovni.“

Během celého roku nesmíme zapomínat na pravidelný pitný režim. A právě na něj musíme brát během léta a parných dní mnohem větší důraz. Nesmíme také zapomínat na zdravé stravování, které by se mělo skládat i z ovoce a zeleniny. A s pravidelnou, i kdyby večerní, procházkou uděláte velkou parádu.

Vitaminy a minerály

Na cestě za vysněnou postavou lidé často zapomínají na doplňování potřebných vitamínů a dalších tělu prospěšných látek. Nejen zmíněné vitamíny, ale i například minerály jsou nezbytné pro fungování organismu jako takového. Jsou důležitou součástí při výstavbě nových tkání a napomáhají zpomalovat proces stárnutí. Jejich potřebné množství je možné doplňovat pestrým a vyváženým jídelníčkem bohatým na ovoce a zeleninu.

I přes vyváženou stravu se však můžeme potýkat se situacemi, které jsou pro náš organismus zatěžující, a kdy je potřeba vyšší dávky minerálů a vitamínů. Příkladem lze uvést například těhotenství, nemoc, stres nebo právě hubnutí. „Na klinice preferujeme vždy individuální sestavu dle konstituce, pohlaví, věku či životního stylu,“ dodává MUDr. Rodion Schwarz.

V dnešní době, kdy se tyto důležité látky mohou nahrazovat například suplementy, lidé často tápou, které zvolit. Tím nejjednodušší řešením pro doplnění všech vitamínů a minerálů ale stále zůstává především to, co můžeme získat z potravy. „Obecně raději volím přírodní zdroj, nejlépe se stravovat sezónně. Když nám jaro dává medvědí česnek, ředkvičky, jarní cibulku, je to přesně to, co náš organismus potřebuje. Na podzim a v zimě jsou to zase jablka, červená řepa či kysané zelí bohaté na vitamín C,“ říká MUDr. Schwarz.

Rady nad zlato

Udělejte maximum pro to, abyste se nesnažili uklidňovat stres jídlem. A jak na to? Jezte pravidelně po 2,5 hodinách a místo toho, abyste se pustili do „hříchu„, se jděte raději projít na vzduch. Mnoho lidí uklidňuje něco chroupat – takže zeleninu na širší hranolky a může se zobat.

Konzumujte vlákninu, dodá vám větší pocit nasycenosti a potřebu jíst tak udržíte lépe na uzdě. Dobré je najít si pro uklidnění a zabavení se nějaký nový nebo staronový koníček. Co takhle šít, číst si, vařit zdravé pokrmy, zacvičit si, vzdělávat se, kutit, zazpívat si či zahrát si na hudební nástroj? Možností je mnoho.

Myslete i na pleť

S blížícím se létem, ostrým sluncem a vyššími teplotami bychom neměli zapomínat na naši pokožku, protože především v nadcházejících měsících si zaslouží ochranu a stejně jako naše postava by měla být fit před vytouženou letní dovoleno. Největším hitem poslední doby je bezpochyby konopná pečující kosmetika obohacená o kanabinoidy.

„Kanabinoidy mají protizánětlivé a vyživující účinky a celkově zklidňují a rozjasňují pleť. Kůže je vybavena vitálním endokanabinoidním systémem (ECS), který pomáhá koordinovat důležité, ozdravné procesy. CBG (kanabigerol) se na tyto receptory váže, a proto si získává velkou popularitu. Kůže je velmi často označována jako „orgán”, který je třeba chránit, protože se pod ním odehrává mnoho životně důležitých procesů. Kanabinoidy z konopí, které přímo ovlivňují tento systém, se zároveň podílí na prevenci stárnutí, mají tedy anti-age účinky,“ vysvětluje Jiří Stabla, zakladatel konopné kosmetické značky.

V současné době je konopná léčba výsledkem mnohaletých studií a možností, které se postupně střádaly. Stovky odborníků a tisíce lékařů dnes zkoumá a avizuje kladný vztah mezi konopnou léčbou a pacientem. Nejde tedy o placebo, ale o pevná data, která podporují fakt, že konopí je bezpečné a účinné. Není proto divu, že se už nyní konopná kosmetika těší takové oblibě mezi lidmi všech věkových kategorií.

Zdroj: TZ bistRAWveg + TZ Přílepská ordinace + TZ Kanabigerol

Autor článku: Lenka Šmídová