Domov, 27. 7. 2022

Foto: Shutterstock

Chcete, aby interiér odrážel vaši duši a reflektoval nevázanost a spontánnost? Oblíbili jste si divoké barvy či hippie doplňky z vintage marketů? V tom případě je pro vás boho styl šitý na míru.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Označení boho se odvíjí od francouzského slova pro bohému, tedy společenskou vrstvu zahrnující v 19. století především básníky, spisovatele, malíře či jinak kreativní jedince. Tato skupina umělců se projevovala neskrývanou touhou vyjádřit své pravé já, stejný princip se dnes odráží v interiérovém designu, který se nespoutanými bohémy inspiroval.

Základním pravidlem boho stylu je, že žádná pravidla neexistují. Příznivcem je většinou člověk kreativní, nekonvenční, co není vyznavačem striktního řádu a rád spojuje na první pohled neslučitelné kombinace. Najděte v sobě rebelství a vzepřete se barvám, vzorům i materiálům. Co tedy boho styl vlastně znamená?

Jak na barvy a vzory

Zapomeňte na jednoduché a minimalistické interiéry! Boho se nese ve znamení výstřednosti a okázalosti, kdy do popředí vystupují pestré barvy a křiklavé vzory. Avšak i tady existují jisté mantinely, za které by neměl jít ani ten nejodvážnější vyznavač bohémské nespoutanosti. Dobré je zvolit si jako základovou neutrální barvu v zemitých tónech, kterou můžete postupně doplnit modrým kobercem, červenými květináči, žlutým přehozem a fialovými polštáři.

„Nadčasové jsou pastelové odstíny, a jestli neholdujete křiklavým barvám, sáhněte po kobercích v tlumeném odstínu béžové či šedé. Pokud zvolíte výrazný dekor dokážou interiér velmi efektivně povznést a ozvláštnit,“ doporučuje Marek Černý z internetového obchodu prodávajícího koberce.

Nebojte se ani kombinace vzorů, pokud vás doposud svazovala nutnost vybrat si mezi svislými proužky a puntíky, teď už nemusí. Nebojte se vzory i barvy vrstvit a spojovat, avšak dbejte na to, aby všechno lahodilo vašemu oku a necítili jste se v místnosti spíš jako v cirkuse.

Nábytek s duší

Příroda hraje v případě boho stylu prim, proto vycházejte vždy ze dřeva, ratanu, bambusu a podobných materiálů, které mají základ v srdci lesa či džungle. Nic nezkazíte ani použitím kamene nebo kůže, ta se hodí především na majestátní pohovky nebo taburety. Do nábytku navíc nemusíte investovat vysoké částky, velkou inspirací vám mohou být vintage trhy, blešáky nebo garážové výprodeje.

Bohémům přece nevadí menší škrábanec na stole nebo ulomená úchytka šuplíku, právě tyto nedokonalosti dávají prostor kreativitě a fantazii nového majitele. Neuškodí ani trocha orientu – kvalitní koberec s orientálním vzorem pozvedne každý interiér, a ten v boho stylu především. Pokud zainvestujete do kvalitního materiálu koberce, může se takový kousek předávat i několik generací.

„Lidé se stále častěji poohlížejí po přírodních a kvalitních materiálech. Například vlna je velmi příjemná na dotek, má nejlepší izolační vlastnosti, a je odolná proti znečištění. Přírodní vlákna navíc dýchají, absorbují vlhkost, a vytvářejí v interiéru příjemné klima,” radí Marek Černý.

Vsaďte na doplňky

S boho stylem hrajete hlavní roli v interiéru vy, a vaše osobnost, proto se nebojte obklopit předměty vám nejbližšími. Pokud jste si přivezli z dovolené sošku či extravagantní suvenýr, teď je čas jej ukázat světu! Sbíráte originální keramiku či starodávné hrníčky? Právě bohémská nespoutanost dává prostor se vyjádřit naplno a bez pravidel, proč by tedy ručně tkaný koberec měl ležet pouze na zemi? Nebojte se ho pověsit na stěnu, jednak je to jeden z trendů, jak ozvláštnit interiér, a za druhé je to skvělá příležitost ukázat oblíbený kousek originální cestou.

„Nástěnné koberce se mohou stát alternativou tapety. Výhodou je estetická i praktická stránka. Vhodně zvolený koberec totiž izoluje a snižuje tepelné ztráty prostupující zdí,“ ukazuje praktickou stránku věci Marek Černý.

Květiny v hlavní roli

Pusťte si přírodu do domu, květin není nikdy dost. Boho styl přímo pulzuje životem, a proto by u vás doma v žádném případě neměly chybět malé květináče ani velké truhlíky se sukulenty, kaktusy, palmami nebo pokojovkami. Navíc zase si můžete vyhrát se vzory a materiály – pro velké rostliny zvolte neotřelé obaly z betonu, pro menší se spíš hodí jemnější etno dekor.

Experimentujte a pár květin v interiéru zavěste, k tomu přidejte světelné řetězy nebo svíčky a atmosféra exotiky je hotová. Nebojte se ani květinových vzorů a vsaďte na ně při výběru koberce, závěsů či potahu na pohovku, které mohou stejně jako rostliny vdechnout místnosti život.

Zdroj: TZ Můjkoberec

Autor článku: Ivana Koutná