Ostatně věděli jste, že meloun můžete sníst naprosto celý, včetně slupky i semen? Prozkoumejte blíže jeho složení a benefity melounu pro vaše zdraví!
Zelená slupka
Začneme rovnou pěkně od povrchu. Sladká dužina vodního melounu je chráněná zelenou slupkou, která ovšem většinou končí v koši, v lepším případě na kompostu. O jaké živiny se ochuzujete? Slupka je bohatým zdrojem vlákniny – a jistě nemusíme připomínat, jak je vláknina pro lidský organismus důležitá.
Další přínosem je snížení krevního tlaku, jejž potvrdily i některé výzkumy. Tento účinek se přičítá látce zvané citrulin, kterou obsahuje slupka i sladká dužina. A jak je známo, meloun je též „močopudný“ a tím napomáhá očistě těla.
Poslední přínos ocení hlavně pánové. Aminokyseliny citrulinu údajně zvyšují libido, dokonce už tomu byl věnován i výzkum, který potvrdil, že užívání doplňků L-citrulinu může zlepšit erekci bez mnoha potenciálních vedlejších účinků spojených s některými klasickými léky.
A jak slupku konzumovat?
Slupku můžete jíst rovnou zasyrova (vždy v takovém případě meloun dobře omyjte a kupujte ten v bio kvalitě), ale pokud si chcete více pochutnat, můžete meloun nakrájet i s dužinou na trojúhelníčky a ogrilovat. Meloun můžete ochutit grilovacím kořením a na závěr posypat kozím sýrem.
Sladká dužina
Meloun je bohatý na různé vitamíny a antioxidanty. Obsahuje například sloučeninu lykopen, která je důležitá pro zdraví srdce a chrání pokožku před škodlivým UV zářením. Meloun obsahuje i vitamín C, který hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a pomáhá tělu vstřebávat železo. Má také vysoký obsah vody, což z něj činí jedinečnou hydratační a dietní svačinku. A ještě jednou musíme zmínit citrulin, který je obsažen i v dužině a je také spojovaný s posílením imunity.
Jak využít velmi zralý meloun?
Přezrálý meloun už spousta z nás zkrátka nemusí. Ale než příště skončí v koši, máme pro vás skvělý tip na melounový džem, po němž se jen zapráší.
Potřebujete:
2 kg melounové dužiny bez jadérek, volitelně: hrst malin, 400 g cukru, šťáva ze 2 citronů, 4 balení (80g) ovocného pektinu.
Postup:
Dužinu melounu zbavíme jadérek, rozkrájíme na menší kostky a rozmixujeme. Promícháme cukr s ovocným pektinem a spolu se šťávou z citronů vmícháme k rozmixovanému melounu. Směs vaříme do zhoustnutí. Hotovým džemem plníme čisté skleničky, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzhůru a necháme zchladnout.
Náš tip: Pro lepší barvu můžeme do marmelády přidat trochu nastrouhané citronové kůry nebo hrst malin.
Melounová semínka
A v závěru si posvítíme na semínka. Proč se jim nevyhýbat? Semínka melounu mají nízký obsah kalorií a jsou výživné. Jsou bohaté na hořčík, železo, zinek a obsahují ty správné tuky (mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny).
A jak semínka servírovat?
Semínka jsou nejchutnější pražená. Stačí je vysypat na pečicí papír a péct v troubě na 160 °C přibližně 15 minut. Semínka můžete zakápnout pár kapkami olivového oleje a lehce osolit. Další osvědčená kombinace je chilli a pár kapek limetkové šťávy. Případně pokud jste na sladké, můžete posypat i cukrem – ale pozor na kalorie.
Zdroje: 4 Watermelon Rind Benefits; The 5 Best Watermelon Seed Benefits; Health Benefits of Watermelon