Jak na to, 28. 8. 2022

Foto: Shutterstock

Pokud nejste zvyklí pravidelně se pohybovat, může pro vás být začátek poněkud těžký. Vyzkoušejte následující tipy, které vás pomohou dostat se zpět do formy.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

„Mnoho lidí má problém udržet si motivaci ke cvičení a zdravému životnímu stylu. Důvodů je mnoho, ale mezi dva nejčastější patří sedavý způsob života a přirozený proces stárnutí. Čím více času prosedíme, tím těžší je začít se hýbat. Celodenní sezení způsobuje úbytek energie a může mít rovněž negativní dopad na tělesnou hmotnost, což činí pohyb náročnějším. V důsledku kombinace únavy a slábnutí se nadále posiluje naše nechuť k pohybu, a tudíž vzniká začarovaný kruh. Pokud chceme mít dostatek motivace k dosahování osobních cílů, je nutné ho prolomit,“ říká známá fitness expertka a bývalá olympijská reprezentantka ve sprintu Samantha Clayton.

Se zvyšujícím se věkem motivaci snižují i přirozené projevy stárnutí. Ačkoli stárnutí zabránit nemůžeme, existují skvělé způsoby, jak mu vzdorovat a dlouhodobě si tak udržovat chuť k pohybu a tréninku,“ dodává.

Podívejte se na 3 tipy, které vám podle Samanthy Clayton pomohou zůstat aktivní a dodají vám motivaci:

Každý den splňte minimální počet odcvičených minut

Pravidelný pohyb není skvělý jen z hlediska budování vysněné postavy. Dodá vám rovněž energii, podpoří krevní oběh a celkově se díky němu budete cítit lépe. V neposlední řadě také působí jako prevence proti bolesti kloubů a ztrátě kloubní pohyblivosti.

Abyste dosáhli těchto příznivých účinků pohybu, je třeba cvičit alespoň třicet minut, minimálně pětkrát týdně. První krok je vždy nejtěžší, ale jakmile se rozhýbete, začnete pociťovat zlepšení své kondice a cvičení tak bude jednodušší. Pokud nestíháte věnovat cvičení plných třicet minut, vězte, že i trocha pohybu je stále lepší než nic.

Kombinujte různé druhy zátěže

S přibývajícím věkem je nezbytné dbát na udržování zdravé hustoty minerálů v kostech neboli BMD (bone mineral density) a na její obnovení po delších obdobích se sníženou aktivitou. Ideální z tohoto pohledu jsou cvičení s vyšší zátěží jako chůze, běh či skákání. V kombinaci s aktivitami s nízkou zátěží (např. plavání či cyklistika) dosáhnete silných a zdravých kostí a kloubů bez zbytečného přetěžování. Předejdete tak bolesti kloubů po cvičení i nudné jednotvárnosti.

Soustřeďte se na svalstvo

Běžným projevem stárnutí, proti němuž můžeme bojovat pohybem, je přirozený úbytek svalstva nazývaný sarkopenie. Úbytek svalstva či nevyvážená tělesná stavba nemusí být nutně pouze důsledkem přibývajícího věku, může být také projevem podvýživy nebo dlouhodobě nízké aktivity.

Cvičením s činkami či vlastní vahou v kombinaci s konzumací stravy bohaté na bílkoviny si zajistíte růst svalové hmoty a uchování síly. Udržování svalové hmoty je skvělé pro váš metabolismus a pomůže vám cítit se a vypadat lépe. Pokuste se proto provádět cvičení zaměřená na posilování alespoň třikrát týdně.

Ať se snažíte dosáhnout konkrétního cíle, nebo jen chcete omládnout a cítit se lépe, každodenní důraz na tělesnou aktivitu vám pomůže získat a udržet motivaci, která je tolik důležitá.

Zdroj: TZ Herbalife / Samantha Clayton je fitness expertka a bývalá olympijská reprezentantka ve sprintu

Autor článku: Ivana Koutná