Domov, 3. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Alergie zdaleka nejsou jen záležitostí jara, kdy všechno pučí a kvete, ale dokáží znepříjemnit život v kterémkoli ročním období. Bezpečí nenajdete ani v náruči domova, protože v interiérech hrozí výskyt mnoha alergenů. Které se ukrývají i ve vaší domácnosti?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Počet alergiků celosvětově stoupá, odhaduje se, že určitá forma alergie trápí přibližně třetinu populace. Částečně je na vině genetika – jestliže je jeden z rodičů alergik, u dítěte je predispozice 30–40 %. V případě, že jsou alergici oba rodiče, zvyšuje se až na 70 %. Vliv mají ale i vnější okolnosti, včetně životního prostředí. Na vzestupu jsou potravinové alergie, nebezpečí ovšem číhá také venku i doma, kde nás nejčastěji ohrožují roztoči, pyly, plísně, zvířecí srst… Díky různým opatřením můžete však alergické projevy zmírnit.

Roztoči, kam se podíváš

Tyto malé „breberky“, patřící mezi pavoukovce, jsou celoročně nezvanými hosty v našich domech. Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se méně větrá a více topí, si libují v různých koutech bytů – mají totiž rádi teplo a vlhko, takže si doslova lebedí v lůžkovinách, ale i v plyšových hračkách, záclonách, závěsech či kobercích.

„Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ti se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2000 trusových částic. Ty mají mikroskopickou velikost a vyvolávají různě vážné alergické reakce,“ upozorňuje Ing. Igor Pifka, odborník na technologie vysávání. Následkem může být rýma, kašel a dýchací obtíže, jež mohou vyústit v astma, ale také ekzém, zánět spojivek, nekvalitní spánek či únavu. Základním kamenem léčby jsou preventivní opatření, eliminující výskyt roztočů i jejich výkalů, které jsou rovněž alergizující.

Členové rodiny… Ti zvířecí

O Češích se říká, že jsou národem pejskařů! V naší republice žije přibližně 2,5 milionů psů, zhruba v každé druhé domácnosti. V Evropě si držíme na počet obyvatel prvenství. Oblíbení jsou ale i další mazlíčci – už dávno se nepořizují kočky na lov myší ve stodole a králíci jako zdroj nedělního oběda. Chlupáči jsou zkrátka součástí rodiny.

Jenže společně s tímto trendem vzrůstá i počet alergiků, kterým přítomnost mazlíčků způsobuje nepříjemné projevy. Ty mohou být nejen následkem přímého kontaktu se zvířetem, ale škodit mohou rovněž odpadávající odumřelé kožní buňky, které se lehce přemisťují a znečišťují ovzduší, případně se zachytávají do bytových textilií.

Plísně nemusí být viditelné

Tyto alergeny se mohou vyskytovat v různých částech domácnosti. Nejsou jen doménou vlhkých sklepů a koupelen nebo starých domů, ale týkají se i novostaveb. Mohou se navíc skrývat za lištami podlah nebo na zdech zakrytých nábytkem či tapetami, takže mnohdy ani o jejich přítomnosti nemusíme vědět – a zdroj rýmy, kašle, dušnosti nebo mykózy tak těžko odhalujeme. Proto je třeba dostatečně větrat a přítomnosti plísní předcházet.

Prevencí je také pravidelné vynášení koše a jeho vymývání, kontrola potravin v lednici a její čištění. Pokud ložisko plísně objevíte, vyzbrojte se desinfekčními přípravky určenými k jejímu odstranění. Pomoci mohou též odvlhčovače a čističky vzduchu.

Když vše kvete

Alergie na pyl patří u nás mezi ty nejčastější. Předpoklad, že když se během období výskytu pylů zavřete doma, vyhnete se zcela potížím, je mylný. Pyl proniká do místností nejen skrze otevřená okna, ale rovněž si jej přinášíme zvenčí na oblečení, vlasech, chlupech domácích mazlíčků… Proto je třeba se zachyceného alergenu co nejdříve zbavit: převlečením oblečení, osprchováním a umytím vlasů anebo důkladným vyčesáním pejska.

Zdroj: TZ Dyson

Autor článku: Lenka Šmídová