Jedním z nejčastějších důvodů, proč rodiče učí své děti uklízet již odmala, je rozhodně snaha o zavedení tohoto důležitého návyku, ze kterého budou těžit po zbytek života.
„Některé studie potvrdily, že domácí práce pomáhají dětem k dosažení soběstačnosti a zodpovědnosti. Dokonce mohou souviset s budováním vztahů, akademickými či kariérními úspěchy. Pro mnoho rodičů je například stejně důležité naučit děti uklízení, jako je vzdělávat v oblasti finanční gramotnosti a podobně,“ říká Alexandr Řeháček, zakladatel značky ekologických čisticích prostředků.
Kromě toho jim samotným tento návyk významně ušetří čas i práci, protože nemusí ustavičně pobíhat a odklízet nepořádek. V neposlední řadě jde také o zdraví všech členů rodiny, u něhož je podmínkou čisté prostředí, a právě děti jsou nejvíce náchylné na alergie, ekzémy nebo astma.
Hlavně žádné tresty
O malých dětech je známo, že se učí hlavně pozorováním a opakováním toho, co se děje kolem nich. Pokud se v jejich přítomnosti opakovaně budete zlobit nad úklidem, velmi pravděpodobně zaujmou stejný postoj. Stejně jako ve všem ostatním byste měli jít příkladem, což vyžaduje trochu sebeovládání. Snažte se v každém případě vyhnout ukládání trestů formou úklidu – spousta rodičů jej používá jako prostředek k potrestání, kvůli čemuž si děti snadno vypěstují nechuť.
„Zapojte fantazii a zkuste jim vysvětlit důležitost čisté domácnosti například pomocí obrázků znázorňujících bakterie, nečistoty atd. Řadě rodičů se také osvědčila metoda společného uklízení, při kterém jsou zapojeni všichni rodinní příslušníci. Cílem je samozřejmě představit tuto činnost jako nedílnou součást běžných aktivit,“ říká Alexandr Řeháček.
Kdo si hraje…
Přestože batolata ještě nezastanou plnohodnotnou funkci při úklidu, mohou vám alespoň částečně pomoci. Takové zapojení má podle expertů významný vliv na to, jaký vztah k němu později budou mít. Děti v předškolním věku (3–6 let) zase uvítají, když tuto aktivitu spojíte se zábavou nebo soutěžením.
Co třeba uspořádat závod, kdo toho nejvíce uklidí za 3 minuty? Vaše ratolesti budou mít o zábavu postaráno, vy si ušetříte starosti a ke všemu je naučíte něčemu hodnotnému.
Někdy úplně stačí pustit do pozadí hudbu, při které se mnohé nezáživné činnosti stávají rázem zajímavějšími. Rovněž lze využít všelijakých poutavých nástrojů nebo hraček, díky nimž se z úklidu stane zábava.
Pochvala nutností
Když naučíte vaše děti pravidlo, že po hraní následuje úklid, vyhnete se tak hromadění nepořádku, kterého se nakonec stejně budete muset zbavit. Ze zkušeností rodičů vyplývá, že nejmladším členům rodiny po osvojení tohoto návyku nedělá takový problém uklízet po jídle, vykonání potřeby a dalších nutných činnostech. Úkoly by měly být přiměřené jejich věku a schopnostem, aby nedošlo k přeceňování – pokud k tomu přesto dojde, měli byste spíše poskytnout radu, nikoli vytýkat nedostatky.
S tím souvisí také poslední pravidlo, kterým je pochvala nebo poděkování za odvedenou práci, a to i za předpokladu, že nejste plně spokojeni. Úklid se přece dělá mnohem snadněji, když je naše úsilí koneckonců patřičně oceněno.
Zdroj: TZ AYETO Eco