Domov, 5. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Ať už žijete v malém bytě z jakýchkoli důvodů, rozhodně nemusíte zažívat jen frustraci z toho, co vše se vám tam nevejde. Zkuste si z malého bytu udělat přednost a zařídit si ho ve „velkém stylu” tak, abyste skutečně využili každé místečko co nejpraktičtěji.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Hledejte inspiraci

Ještě než si přečtete konkrétní tipy a rady níže, nezapomeňte, že internet je dnes plný skvělé inspirace, jen je třeba vědět, jak ji hledat. Pokud nechcete jen koukat na obrázky a vládnete angličtinou, dobře si počtete na renomovaném webu www.apartmenttherapy.com, který má také speciální sekci věnovanou přímo malým prostorům.

Chcete-li přece jen zůstat u obrázků, zato však velkého množství, zadejte si do vyhledávání na Instagramu některý z hashtagů jako #livingtiny, #tinyspaces, #smallapartment nebo #tinyhouse. Žasnete, co vše dokážou s trochou důmyslnosti lidé v těch nejmenší garsonkách a domečcích!

Barvy hrají prim

Jste-li příznivci výrazných barev, asi vás teď trochu zklameme, ale na optické zvětšení interiéru prostě světlé barvy fungují skvěle. Navíc nemusíte vybírat jen z odstínů bílé, ale z poměrně široké palety různých pastelových tónů. Do výraznějších barev pak můžete ladit důmyslné doplňky, ale pozor, ať jich pak doma nemáte zase zbytečně moc. Dojem čistoty prostoru by se tím narušil.

Světlé odstíny volte i na podlahy a nezapomeňte, že je mnohem výhodnější pořídit všechny podlahy v obytných místnostech ve stejném barevném tónu a zcela jistě i materiálu – jednolitá podlaha totiž rovněž dobře funguje jako optický „zvětšovač” malého prostoru.

Kam se všechno schová

Bydlet v malém bytě rozhodně neznamená mít oblečení v textilní „skříni” na zip a spát na karimatce. Vhodný nábytek, který vám zajistí dostatek úložného prostoru a zároveň nebude zbytečně překážet na podlaze, je ale potřeba vybírat pečlivě a s rozmyslem. Určitě si pořiďte vestavěnou skříň, která prostorem maximálně šetří a zároveň ho dokáže nejefektivněji využít od podlahy až ke stropu.

Drobné předměty a knihy mohou najít své místo na poličkách, které můžete přidělat kamkoli na zeď, a to třeba i skoro pod strop (rozhodně se ale v malých prostorách vyvarujte policových skříní, které vám zaberou příliš místa na podlaze). Jako odkládací místo lze dobře využít i postel či gauč s úložným prostorem, nejrůznější rozkládací stoly a stolky, které kromě toho, že také vykouzlí zajímavé úložné místo, jdou třeba ještě pomocí jednoduchého grifu „zmenšit”.

Budiž světlo

Dalším nezbytným prvkem miniaturního interiéru je vhodné osvětlení. Zapomeňte na stojací lampy umístěné na podlahách nebo stolcích, tento prostor můžete využít efektivněji nebo ho prostě nechat prázdný. Zaměřte se spíš na výběr bodového osvětlení s různou intenzitou a dosahem, které bude vhodně doplňovat světlo z centrálního svítidla.

Pohrajte si také s umístěním zrcadel. Čím jich budete mít doma víc, tím prostorněji bude váš interiér působit. Nechte si třeba vyrobit zrcadlové dveře od vestavěné skříně. Skvěle může v malé místnosti vypadat také dekorativní světelný prvek, který je přímo součástí zdi.

Zdroj: autorský článek

Další info: Expert Advice: 11 Tips for Making a Room Look Bigger; How to make a small living room look bigger

Štítky: interiér

Autor článku: Petra Chmelová