Jak na to, 23. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Vyleštění zrcadla, tak aby zůstalo beze šmouh, dá někdy pořádně zabrat. Především, když je v domácnosti více než jedno. Často se tak stane, že v zápalu úklidu sáhneme po osvědčených babských metodách nebo zvolíme čisticí prostředky, které nejsou na zrcadla vhodné.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Voda a zase voda

Ošetřování zrcadel čistou vodou je sice žádoucí, ale pozor na její přílišné množství. Po umytí zrcadlo vždy rychle a důkladně osušte, především jeho hrany, aby se nedostala do zrcadla ze stran voda a nepoškodila ho.

„Doporučuji určitě vyzkoušet čištění zrcadel na sucho. Samozřejmě za využití k tomu určených pomocníků, které zrcadlo šetrně vyleští. Existují tzv. čistící vaty na leštění zrcadel, které si s nečistotami poradí poměrně snadno a rychle i bez vody,“ radí pro Hobbykuk.cz odbornice na zrcadla Lucie Hronová.

Papír, nebo noviny?

Rady s použitím novin na vyleštění zrcadel jsou celkem rozšířené, avšak ne každé zrcadlo takovou péči vydrží. Hrany pomačkaného papíru jsou poměrně ostré a hrozí poškrábání zrcadla.

Zrcadla proto ošetřujte ideálně pomocí bavlněného hadříku nebo za použití textilie z mikrovlákna. V případě, že použijete vodu, vždy rychle a důkladně vysušte hrany zrcadla.

Zrcadlo není klasické sklo

Riziko mohou představovat i chemické prostředky, které jsou určeny k čištění oken. Mohou totiž obsahovat sloučeniny na bázi chlóru, který může nevratně poškodit zrcadlo.

„Pokud je čisticí prostředek na skla obsahující chlór ponechán příliš dlouho v kontaktu s hranou zrcadla, může způsobit závadu známou jako „černá hrana“. Tedy okraje zrcadla mohou zčernat a taková reakce je nevratná,“ upozorňuje Lucie Hronová.

Lucie Hronová je generální manažerka českého výrobce zrcadel Amirro

Štítky: úklid

Autor článku: Lenka Šmídová