Jak na to, 29. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Cítíte se vyčerpaní a bez energie? Zároveň už nevíte, co doma podniknout, když počasí nepřeje uklidňujícím procházkám venku? Máme pro vás několik tipů, jak si dopřát relax v pohodlí svého domova a nabrat tolik potřebné síly.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Stres, únava, vyčerpání… Zkrátka a dobře, současná situace dopadá na každého z nás. Jak ale neztrácet hlavu a nepoddávat se nepříjemným pocitům?

Najděte si vhodné místo a pohodlnou polohu

Nejprve si najděte klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Pro někoho to může být ložnice, někdo se rád naloží do vany. Je to jen na vás. Někdo si libuje více vsedě, někdo vleže, na poloze zkrátka záleží. Nemusíte si lámat nohy do tureckého sedu, abyste našli vnitřní klid. V každém případě je důležité, abyste se dokázali absolutně uvolnit a nechali se unášet na vlně klidu a pohody.

Svíčky a přítmí

V místnosti, ve které se cítíte bezpečně a útulně, nechte svítit pouze malé osvětlení a zapalte několik vonných svíček. Přes den si zatáhněte závěsy a užijte si tuto tmavou atmosféru. Necháte tak odpočnou vašemu zraku, který často celé dny je upřen do svítících monitorů.

Relaxační hudba

Pro navození té správné atmosféry si pusťte odpočinkovou hudbu, zvuky přírody nebo rytmické šumění přílivu. Zaposlouchejte se a rozpoznávejte jednotlivé druhy nástrojů nebo si představujte, jak se mořské vlny kloužou po písečné pláži plné slunce a palem. Aspoň v myšlenkách si navoďte tuto příjemnou atmosféru.

Obklopte se příjemnými věcmi

Ať se přikryjete oblíbenou dekou nebo si na stůl položíte talisman, je to jen ve vaší režii. Nezapomeňte však na pohodlné oblečení, v upnutých džínách se relaxovat opravdu nedá.

Dýchejte

Na dech se často zapomíná, ačkoliv je jedním z nejdůležitějších aspektů. Díky správnému dechu dokážete tělo nejen zklidnit, ale dokonce můžete i zhubnout. Po namáhavém dni se doporučuje krátké dechové cvičení. Pomalu se nadechujte, v duchu napočítejte aspoň do pěti a pak stejným způsobem pomalý výdech. Několikrát opakujte. Dechové cvičení napomáhá odbourat stres tím, že se soustředíte jen na dýchání.

Sněte

Přeneste se v mysli na vaše oblíbené místo nebo vysněnou dovolenkovou destinaci. Procházejte se městem, objevujte krásy, které nabízí, nebo si zavzpomínejte na dovolenou, na níž vám bylo příjemně.

Přichystejte si oblíbený nápoj

Šálek teplého voňavého čaje nebo sklenice vychlazeného lahodného vína dělají zázraky. Pomohou vám uvolnit se a vychutnat si daný okamžik. Na zklidnění skvěle funguje heřmánek a meduňka. Pokud po relaxaci máte v plánu pustit se ještě do práce, můžete si dát šálek mátového čaje, který vás příjemně povzbudí a napomáhá trávení.

Teplá lázeň

Mysl také dokáže zklidnit příjemná horká lázeň, pro ještě lepší účinky nezapomeňte přidat vhodné esenciální oleje. Na zklidnění před spánkem je vhodná levandule, naopak na povzbuzení využijte vůni citrusů, které vás doslova nakopnou.

Kniha nebo dobrý film

Kdy jste si naposledy přečetli nějakou knihu nebo v klidu zhlédli film. Ani tuto duševní terapii byste neměli zanedbávat. Výběr necháme na vás, ale volte spíše optimistická témata, která vás přenesou do jiného světa a pomůžou vám odpoutat se od reality. Pokud se chce člověk dostat do ponuré nálady, stačí si pustit večerní zprávy…

Autorský článek

Další info: Stress Management: Relaxing Your Mind and Body; 25 Simple and Proven Ways to De-Stress; 20 Scientifically Backed Ways To De-Stress Right Now

Štítky: stres

Autor článku: Petra Chmelová