Usnadněte si, 30. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Už teď s hrůzou pozorujete, jak se pomalu a jistě blíží sváteční čas, který je kromě shánění dárků a pečení zasvěcený také úklidu? Pak si letos situaci usnadněte. Máme pro vás pár úklidových tipů, na kterých je nejlepší to, že je stačí zrealizovat z pravidla jednou ročně.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Z pračky rovnou na okna

Když je řeč o prachu, většina lidí myslí na nábytek nebo podlahy, ale zamysleli jste se někdy nad tím, kolik prachu se během celého roku usadí na záclonách a závěsech? Jejich vyčištění je přitom celkem jednoduché, stačí mít na paměti pár zásad. V případě záclon volíme praní v programu pro jemné prádlo na maximálně 30 °C a po vyjmutí z pračky je rovnou – ještě vlhké – zavěste na okna. To samé platí i pro závěsy, avšak ty před zavěšením můžete ještě vyžehlit.

Zkontrolovat, promazat

Ne, nehovoříme o čištění dveří a umývání oken, ale o celkové údržbě. Dveře a rámy nestačí pouze vyleštit, ale aspoň jednou ročně zkontrolovat kliky a panty a v případě potřeby je promazat olejem bez abraziv. V případě oken se kromě skel zaměřte i na okenní rámy, kde se v průběhu roku hromadí všechno možné – od prachu až po mrtvý hmyz – a nevynechte ani těsnění.

Jak na sporák

Nezapomeňte, že aspoň jednou ročně je potřeba řádně vyčistit i pračku a sušičku, sporák, myčku, chladničku, mikrovlnku nebo rychlovarnou konvici. Dbejte přitom na to, abyste čisticími prostředky neudělali více škody než užitku a snažte se maximálně využívat jemné hadříky bez agresivních chemických prostředků. Ideálním řešením je šetrný mikrohadřík, který kombinuje absorpční vlastnosti houby a čisticí účinky mikrovlákna. Se špínou si navíc poradí i bez chemických čisticích prostředků – stačí jej navlhčit ve vodě.

Projděte zásoby

Toto může znít jako pořádná otrava, ale čím více si dáte záležet, tím více bude okolí vašich potravin čisté a tím lepší přehled budete mít. A je dost možné, že navíc objevíte hromadu potravin po záruce, které jen zbytečně zabíraly místo. Taktika je jednoduchá – vyberte všechno, regály pořádně vytřete, a když vytřídíte to, co skutečně potřebujete, můžete potraviny uložit zpět tak, abyste měli přehled aspoň do dalšího podzimu.

Na co nezapomenout

Podzimní revize by rozhodně neměla obejít sklep nebo garáž, ze kterých se často stávají nepřehledná skladiště zbytečností od výmyslů světa. A když jsou na podzim k dispozici i velkokapacitní kontejnery, lepší čas na „debordelizaci“ garáže snad ani neexistuje. Nejdůležitější je vytřídit a vyházet zbytečnosti a ostatní věci logicky zorganizovat.

A na závěr nezapomeňte, že čím víc energie investujete do podzimní úklidové revize, tím méně práce budete mít při vánočním úklidu anebo na jaře.

Zdroj: TZ Vileda

Autor článku: Lenka Šmídová