Zahrada, 16. 12. 2022

Foto: Shutterstock

S příchodem zimní sezóny nastává období, kdy je třeba čas od času odklidit napadaný sníh či odstranit led z cest. Důvodem není jen snadnější přístup do domu, ale také zajištění bezpečnosti kolemjdoucích. Ať už se to týká chodníku, příjezdových cest nebo zahradních cestiček kolem domu, základem je vhodný výběr pracovních nástrojů.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zatímco pro úklid chodníku je vhodné hrablo, pro menší nebo hůře dostupná místa a členitý terén je ideální lopata. Na rozsáhlejších plochách najde skvělé uplatnění shrnovač, který si poradí i s velkou sněhovou nadílkou. Koště volte tehdy, pokud je na chodníku a cestičkách spíše tenká vrstva čerstvého sněhu nebo pro dočištění po použití hrabla a lopaty. Nečekaná sněhová nadílka dokáže zaskočit i motoristy, a to nejenom po ránu, ale i na cestách. V autě je proto dobré mít kromě smetáčku a škrabky také skládací lopatu. Využití najde i při odstraňování sněhu kolem domu.

Na materiálu záleží

Jak odklízecí nástroje správě vybrat? Klíčové jsou kvalitní, pevné a odolné materiály.

„Nejvíce zatěžovanou částí odklízecích nástrojů na sníh je spodní pracovní část, která by se pod tíhou sněhu neměla prohýbat a nemělo by hrozit její prasknutí či nalomení. K tomu dochází zejména v případě méně kvalitních plastových lopat a hrabel,“ říká David Irmann ze společnosti nabízející produkty pro dílnu, dům a zahradu.

Pro maximální efektivitu při úklidu sněhu a ledu dejte přednost nástrojům s kovovou hranou. Pracovní část je díky němu extrémně pevná, má delší životnost, a kromě namrzlého sněhu si poradí i se silnější vrstvou ledu.

Jakou velikost?

Konstrukce nářadí by měla být nejen vyvážená, ale také lehká. Právě nízká hmotnost je zárukou, že se při práci tolik nezapotíte. Důležité je i kvalitně provedené držadlo, které by mělo poskytovat dostatek prostoru pro úchop v rukavicích, zároveň by mělo být ergonomické a protiskluzové.

Při nákupu se orientujte i podle velikosti plochy, kterou budete nejčastěji odklízet. Pro úklid chodníku postačí pracovní část o šířce 50 cm, pro příjezdové cesty, parkovací místa a rozlehlejší oblasti je lepší zvolit šířku od 60 cm výše,“ doplňuje David Irmann.

Štěrk, nebo sůl?

Častým a oblíbeným pomocníkem pro rychlé odstranění sněhu je posypová sůl. Poradí si nejenom s velkým množstvím sněhu, ale díky pomalému rozpouštění zbavuje povrch i nově napadané vrstvy. I přesto, že je posypová sůl častou volbou, pro podrážky bot a zejména tlapky domácích mazlíčků vhodná není. Průnikem do půdy navíc snižuje její kvalitu a ničí životní prostředí.

Dejte tedy raději přednost posypovému štěrku nebo písku, který je sice nutné aplikovat opakovaně, ale po odtání sněhu jej naopak snadno uklidíte.

Zdroj: TZ Bauhaus

Štítky: zima

Autor článku: Tomáš Pekař