Jak na to, 19. 12. 2022

Foto: Shutterstock

V panelákovém bytě většinou bojujeme o každý centimetr plochy, a úložné prostory by mnozí z nás vykoupili zlatem. Sklepní kóje nebo samostatný sklep proto patří mezi žádané příslušenství. Můžeme ale s klidným srdcem uložit cenné věci mimo dosah očí do společných prostor? A dá se vůbec panelákový sklep dobře zabezpečit?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Generální úklid

Sklep bývá takovou pomyslnou černou dírou. Během let do něj postupně odsouváme věci, které je nám líto vyhodit, a na ty tu padá prach. Přeplněná sklepní kóje nám nejen ztěžuje orientaci, ale také láká nejrůznější zlodějíčky. Pokud se totiž dostanou nepozorovaně dovnitř, mohou nám řadu věcí odcizit, aniž bychom si toho na první pohled všimli. Pravidlo číslo 1 je tedy zřejmé – nezapomínejte si ve sklepě pravidelně uklízet. Zbavte se věcí, které už jste rok nevyužili, věnujte je charitě nebo prodejte na internetovém bazaru. Uleví se vám i vašemu sklepu, a navíc získáte lepší přehled o tom, co v něm vlastně skladujete.

Kvalitní zámek

Zabezpečit správně společný prostor je trochu oříšek, protože musíme částečně spoléhat na majitele či správce domu – a ten často na zabezpečení šetří. Pokud máte samostatný sklep, můžete si vhodný zámek vybrat sami a zvýšit tak šanci, že se do něj zloděj nedostane.

Výběr zámku uzpůsobíme typu dveří. Základem je cylindrická vložka certifikovaná v alespoň 3. třídě odolnosti, můžeme ji ale doplnit také petlicí a visacím zámkem, které zvýší celkové zabezpečení. A v případech, kdy kóji chrání jen pletivo, jsou vlastně jedinou možnou volbou,“ doplňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti specializující se na zabezpečení.

Spolehlivé zabezpečení

Dobrým zámkem a petlicí ochrana majetku ještě nekončí. Ideální je totiž zabezpečit také samotné věci uvnitř sklepa nebo kóje. Ve chvíli, kdy se zloděj přece jen dostane dovnitř, nebude mít krádež lehkou. Do sklepů můžeme umístit bytelné bezpečnostní bedny, do kterých schováme drobnější věci jako třeba nářadí, menší sportovní vybavení, ale s blížícím se zimou třeba i dárky pro Ježíška – oblíbený cíl zlodějů v předvánočním čase.

Větší věci jako pneumatiky, kočárky, kola a podobně musíme uzamknout zvlášť. Volíme některý z dostupných bezpečnostních systémů typu x safety box s řetězem či lankem, které se dají připevnit k podlaze, stropu nebo dveřím a zloděj je běžně dostupnou výbavou nepřekoná.

Proti zlodějům

Možná jste i vy majitelem sklepní kóje, kterou chrání jen mříž nebo dřevěné latě. Veškerý uložený majetek je tak pořád na očích, a zvlášť v panelových domech s vyšším pohybem osob si ho snadno obhlédnou a vytipují zloději. Zkuste proto nejít krádeži naproti a cennější věci schovat tak, aby nebyly na první pohled vidět. Použijte třeba starou deku nebo zacloňte výhled pomocí rohože či textilie.

„Zapomínat bychom neměli ani na sklepní okénka. Zloději jsou často až neuvěřitelně ohební a dokáží se protáhnout i minimálním otvorem. Na okna je proto vhodné umístit bezpečnostní folii, která jednak zacloní výhled, jednak ztíží rozbití,“ doplňuje Petr Neuvirt.

Když nic nepomůže

Jsou chvíle, kdy nám ani sebelepší zabezpečení nepomůže. Třeba když dřevěné latě mají už to nejlepší za sebou a my je nemůžeme vyměnit, zámek na dveřích do sklepních prostor nefunguje a nám se nedaří domluva s majitelem…

V takovém případě je opravdu nejlepší do sklepa neukládat žádné cennosti a věci, o které nechceme přijít. Přijdeme sice o úložný prostor, na druhou stranu si ale ušetříme starosti s řešením krádeží a nemilou konfrontaci s pojišťovnou, která nám ztrátu věcí z nedostatečně zabezpečeného sklepa pravděpodobně neproplatí.

Petr Neuvirt je obchodní ředitel společnosti Tokoz

Štítky: zabezpečení

Autor článku: Tomáš Pekař