Jak na to, 23. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Vztah mezi bolestí hlavy a špatně stanovenými dioptriemi se vyučuje již v prvním ročníku studia optometrie. I přesto tento fakt řada neurologů opomíjí a při zkoumání příčin bolestí hlavy a chronických migrén od nich pacienti často odcházejí bez doporučení k důkladnému vyšetření očí. Jak stav zraku souvisí s bolestmi hlavy, vysvětluje optometristka Lucie Macháčková.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

„U více než 50 % zákazníků v optikách Lentiamo po vyšetření zjišťujeme, že nosí špatné dioptrie, nebo že žádnou korekci zraku nemají, i když by měli,” říká optometristka Lucie Macháčková.

Odpočatý mozek dokáže do určité míry nesprávně stanovené dioptrie v počátku dne korigovat. S přibývajícím časem a únavou očí vzniklou během dne se ale začínají u pacientů objevovat tzv. astenopické obtíže, mezi které patří pálení a slzení očí, únava očí, dvojité vidění a lidé mají potřebu nepřirozeně ostřit obraz a mhouřit oči. Dalším častým příznakem jsou pak také bolesti hlavy, a to až o síle migrény.

Au, moje hlava

Bolesti hlavy podle optometristky způsobuje především nekorigovaná dalekozrakost. „Největší problém je, že spousta lidí o dalekozrakosti ani neví, protože jejich oči mohou do určité míry tzv. akomodovat a potřebnou dioptrii si takto doostří sami, ale s obrovským úsílím, které není pro oči přirozené. Tato dlouhodobá námaha se později projeví nejen zmíněnými komplikacemi, ale i rychlejší progresí vady jak na dálku, tak i na blízko,” varuje Lucie Macháčková.

Další častou příčinou bolestí hlavy jsou špatně nacentrované nebo nevhodně anatomicky upravené brýle. Brýle jsou centrovány přesně na zornicovou vzdálenost očí. Když jsou tzv. optické středy umístěné mimo střed zornice, ať už v důsledku padání brýlí z obličeje nebo chybou zhotovení brýlí, oči jsou nucené koukat mimo svoji přirozenou pohledovou osu vidění. To způsobuje kromě rozmazaného vidění i značné bolesti hlavy. Proto je důležité vždy individuální centrování a přizpůsobení obruby a skel danému zákazníkovi.

Kam vyrazit na vyšetření

Všechny tyto možné příčiny dokáže odhalit kvalifikovaný specialista, který by vám měl alespoň jednou za rok přeměřit zrak a zkontrolovat stávající korekci, ať už nosíte brýle nebo kontaktní čočky. „V současné době se zaměřujeme na „osvětu“ mezi neurology a společně pracujeme na tom, aby u pacientů s chronickými bolestmi při stanovování diagnózy docházelo k vyšetření zraku,” říká optometristka.

K vyšetření (měření) zraku jsou u nás kompetentní dvě profese – oční lékař (oftalmolog) nebo optometrista. V licencovaných optikách je výhodou to, že většinou nemusíte čekat na termín jako u lékaře a vyšetří vás na počkání. Často také mají modernější technologie, například 3D vyšetření zraku, při kterém se po celou dobu vyšetřují obě oči současně, takže diagnostika je daleko přesnější a komplexnější. Cena se pohybuje v řádu nižších stovek korun. V optikách Lentiamo v Praze, Brně a v Bratislavě stojí měření 390 Kč a při nákupu dioptrických brýlí je zdarma.

Trápí-li vás nevysvětlitelné bolesti hlavy nebo dokonce migrény a váš lékař vám ještě nedoporučil měření zraku, neváhejte a zajděte se vyšetřit. Je to rychlé, naprosto bezbolestné a můžete velmi rychle přijít na klíč k řešení vašich nepříjemností, nebo alespoň jednu z častých příčin vyloučit.

Lucie Macháčková je optometristka společnosti Lentiamo

Štítky: zdraví

Autor článku: Lenka Šmídová