Jak na to, 27. 12. 2022

Foto: Shutterstock

S nástupem zimy je bohužel slunečních paprsků poskrovnu. Jejich blahodárných účinků na naše zdraví i psychiku si budeme v následujících měsících užívat pouze v omezené míře. Jak jít slunci, dennímu světlu a posilování imunity naproti i v zimě?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Využijte cestu do práce

Pokud to počasí a denní doba dovolí, nevynechejte příležitost, jak načerpat energii pravidelnou chůzí. Místo cesty MHD můžete jít do práce pěšky, nebo alespoň vystoupit o pár stanic dříve. Vyhnete se tak kontaktu s cizími lidmi, načerpáte energii z čerstvého vzduchu a prospějete i své fyzické kondici.

Pohyb a UV záření mají totiž vliv na posilování imunity. Pokud jste nuceni pracovat doma na home office, neseďte celý den doma a minimálně jednou za den vyrazte alespoň na 30 minut na procházku.

Zlaté denní světlo

Přirozené denní světlo a sluneční záření má také další pozitivní vliv na naše tělo. Stačí totiž zhruba 15 minut na slunci, aby si tělo vytvořilo zásobu vitamínu D. „Vitamín D je nepostradatelný nejen pro zdraví našich kostí a zubů, ale pomáhá udržovat zdravé také svaly, srdce, mozek i imunitní systém. Do značné míry je na něm závislá i naše dobrá nálada,“ říká MUDr. Michaela Vančatová.

Je jasné, že slunečního svitu je nyní výrazně méně než v létě, ale pokud venku vysvitne slunce a máte možnost vyrazit na chvíli ven, využijte toho.

Světlo i během zimy?

Denní světlo působí kromě našeho fyzického zdraví také na naši psychiku a dobrou náladu. Jak jej domu dostat co nejvíce? „Prosvětlit byt pomohou například vhodně umístěná zrcadla, která mohou odrážet protilehlá okna a denní světlo,“ říká Lucie Hronová ze společnosti vyrábějící zrcadla.

Nedostatek přirozeného denního světla v uzavřených prostorech mohou vyřešit také světlovody. Ty přivedou dostatek světla do bytů a domů, které mají malá či špatné orientovaná okna, kam slunce svítí jenom malou část dne. Stejně tak do prostorů chodeb či jiných místností bez oken, kde si nejeden z nás v současné situaci kvůli home office musel pořídit provizorní kancelář.

Princip světlovodů je pak v zásadě poměrně jednoduchý. Světlovody sbírají denní světlo na střeše, fasádě nebo třeba na terase a poté jej vedou vysoce reflexním tubusem přímo do místnosti nebo prostoru, kde vyřeší problém nedostatku denního světla i při zatažené obloze,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti vyrábějící světlovody.

Důležitý spánek

Spánek rozhodně navenek nepůsobí jako aktivní proces, ale v našem těle se během něj děje mnoho důležitých činností, aniž bychom si to uvědomovali. Například během spánku se vytvářejí důležité molekuly bojující s infekcí. Studie ukázaly, že lidé, kteří nemají dostatek kvalitního spánku, jsou náchylnější k onemocněním po vystavení virům, například těm, které způsobují nachlazení. Aby měl náš imunitní systém lepší šanci bojovat s infekcemi a nemocemi, je důležité mu dopřát dostatek kvalitního odpočinku.

Pozor na stres

Ať už se dostavuje rychle nebo se časem zvyšuje, je důležité pochopit, jak stres ovlivňuje naše zdraví. Včetně jeho dopadu na náš imunitní systém. Během období stresu, zejména chronického, který je častý a dlouhodobý, naše tělo reaguje zahájením stresové reakce, která naši imunitu oslabuje a zvyšuje tak šanci na infekci nebo nemoc.

Míra únosného stresu je pro každého jiná, navíc i to, jak se stresem bojujeme, je rozdílné. Vzhledem k tomu, jak velký má vliv na naše zdraví, je důležité si jej uvědomit a snažit se s ním vyrovnat. Pomoci mohou různé dechové techniky, cvičení, jako je například jóga, vhodné je také najít si aktivitu, která pomáhá stres eliminovat,“ říká Tomáš Mertlík ze společnosti vyrábějící hygienické pomůcky.

Zdro: TZ Amirro + TZ Lightway + TZ Batist Medical

Štítky: zdraví , zima

Autor článku: Ivana Koutná