Jak na to, 29. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Cvičení doma je na první pohled bezproblémové, nemusíte se nikam přesouvat, takže ušetříte kopu času. Jenže brzy zjistíte, že ve fitku je to mnohem jednodušší. Motivují vás zaplacené peníze, prostředí i lidé kolem. Doma je zase potřeba umýt nádobí, dodělat pár věcí do práce a zkontrolovat, co převratného se odehrálo na sociálních sítích. Jak se tedy motivovat k domácímu cvičení?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Zbavte se všech rušivých vlivů, které odvádějí vaši pozornost, a vytvořte si svůj vlastní rituál,“ říká osobní fitness trenér Petr Sedláček a pokračuje: „Naplánujte si přesný čas a převlečte se do sportovního, jako byste šli do posilovny. Pusťte si oblíbenou hudbu, která bude odpovídat tempu vašeho cvičení. Pamatujte, že neexistuje špatný trénink. Jen ten, který neproběhl.“

Každý pohyb se počítá

Zdravý životní styl není sprint, ale maraton. Ani při cvičení proto nečekejte, že se výsledky dostaví po týdnu. A nejdůležitější rada pro začátečníky?

„Nepřepalte to hned na začátku. Zaměřit se musíte na všechny partie rovnoměrně, abyste nepřetěžovali jen jednu část těla,“ vysvětluje P. Sedláček. Pokud jde o frekvenci, pro začátečníky doporučuje procvičit celé tělo 3x týdně po dobu hodiny. I v tomto případě chvíli trvá, než se z předsevzetí stane pevný zvyk, proto se nenechte odradit ani případnými překážkami. „Každý pohyb se počítá, takže nezoufejte, když někdy stihnete jen 20 minut, a pokračujte v úsilí dál,“ dodává.

Méně je někdy více

Mnoho lidí se domnívá, že čím víc sportovního nářadí nakoupí, tím bude trénink efektivnější. Odborník to vidí trochu jinak.

„Na domácí cvičení stačí nakoupit sadu velkých odporových gum, díky kterým procvičíme celé tělo. Poslouží jako alternativa strojů v posilovně, protože nabízí širokou škálu možností využití. Pro ženy bych navíc přidal jeden krátký booty band na lepší procvičení hýždí a svalů dolních končetin,“ říká Petr Sedláček a přidává i několik praktických tipů na pomůcky, které má každý doma: „Místo jednoručních činek postačí lahve naplněné vodou. Nebo si do batohu naložte knížky a váš trénink bude hned intenzivnější.“

Nebojte se bublinek

Použijete-li lahve místo činek, je dobré z nich neupíjet, aby vám na konci tréninku zůstala v rukou nějaká zátěž. Pít je ovšem rozhodně potřeba.

Během tréninku byste měli vypít 0,7 litru vody za hodinu. Pokud vám nechutná obyčejná voda, připravte si doma perlivou,“ radí Petr Sedláček, podle kterého se bublinek vůbec není třeba obávat. Pokud ovšem nebudete pít sladké sycené nápoje.

„Mnoho lidí si myslí, že po perlivé vodě se tloustne, opak je ovšem pravdou. Konzumace bublinek sice může vést k nadýmání, ale rozhodně ne k přibírání na váze. Naopak, když vypijete neslazenou vodu s bublinkami na lačný žaludek, budete se cítit plní a vaše chuť k jídlu se sníží,“ radí odborník.

Zdroj: TZ Sodastream

Štítky: cvičení

Autor článku: Ivana Koutná