Jak na to, 20. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Odhaduje se, že třetinu života trávíme v posteli a rozhodně tam nejsme sami. Spolu s námi v ní žijí miliony roztočů, jejichž trus často způsobuje nebo zhoršuje již existující alergie a může být také spouštěčem astmatu. Jak si ložnici upravit tak, abyste výskyt alergenů omezili na minimum?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na látky, se kterými se organismus setkává běžně. Pokud se během noci nebo po probuzení potýkáte se svěděním a slzením očí, ucpaným nosem, chronickou rýmou, kýcháním a kašlem či exémem, může jít o indicii, že vás dráždí právě alergeny vyskytující se v ložnici. Nejčastěji jsou to výkaly roztočů nebo plísně. Roztočům se daří v matraci a lůžkovinách, kde se rozkládají organické zbytky z lidské kůže a je tam teplo a vlhko. Plísně se zase rády schovávají třeba za tapetami. Jak množství alergenů v ložnici minimalizovat?

Desatero pro ten nejlepší spánek

  1. Omezte množství zbytečných textilií v ložnici na minimum. Koberce, čalouněný nábytek, dekorační polštářky, ale i plyšáci představují lapače prachu a prach je nosičem roztočího trusu. Pokud tyto textilie přece jen v ložnici chcete mít, několikrát do měsíce je vysávejte a ty, které to umožňují, pravidelně perte alespoň na 60 °C. Nezapomeňte vysávat i matraci.
  2. Uklízejte, když není alergik doma, aby se vyhnul vířícímu prachu. Pokud silný alergik musí sám převlékat a větrat peřiny nebo vysávat, může po dobu úklidu zvážit ochranu dýchacích cest například nasazením roušky nebo respirátoru.
  3. Bohužel neexistuje ideální materiál, ve kterém by se roztoči nemnožili. „Při nákupu přikrývek a polštářů je důležité vybírat takové, které umožňují snadnou údržbu. Polštáře a přikrývky s výplní z dutého vlákna jsou z tohoto hlediska vhodnější než například peří,” vysvětluje zakladatel společnosti zabývající se prodejem bytového textilu Josef Handrejch.
  4. Polštáře a přikrývky pokud možno pravidelně větrejte venku na zahradě nebo na balkoně. Dle potřeby alergika je několikrát ročně perte alespoň na 60 °C. Na trhu jsou i speciální prací prostředky, které ničí alergeny. Povlečení a pyžamo je vhodné prát každý týden také na šedesát. Důležité je nechat textilie po vyprání důkladně proschnout.
  5. Praním lůžkovin ale nezabráníte množení roztočů v matraci. Kromě jejího vysávání, případně vyklepávání, můžete zvážit nákup chrániče matrace, který slouží jako mechanická bariéra pro roztoče.
  6. Roztoči vyhledávají teplo, vyplatí se proto udržovat v ložnici chladnější prostředí kolem 18 °C. Snížení teploty se může vyplatit hned dvojnásobně, odborníci ho totiž doporučují i pro kvalitnější spánek.
  7. Alergeny se často skrývají i v srsti domácích mazlíčků. Zdravějšímu spánku tedy jejich přítomnost v ložnici příliš neprospěje.
  8. Udržujte v ložnici nízkou vlhkost vzduchu pod 50 %. V běžných domácnostech toho lze docílit úpravou teploty vzduchu a větráním 2x denně po dobu 15 minut. Pokud žijete ve vlhkém bytě, stojí za to zvážit investici do odvlhčovače.
  9. Účinnou variantou, jak se bránit před roztoči, je antialergický textil. Obsahuje nanovlákennou vrstvu, která brání shromažďování a množení roztočů ve výplni,” říká Josef Handrejch, který se zároveň věnuje výzkumu a vývoji nových nanovlákenných produktů ve společnosti specializující se na lůžkoviny pro alergiky a další nanovýrobky.
  10. I na stěnách záleží. Vyhněte se tapetám, za nimiž se mohou držet plísně. Naopak vhodným řešením pro alergiky může být samočisticí (fotokatalytický) nátěr, který chrání před usazováním nečistot, plísní a interiér zbavuje alergenů.

Roztoče prakticky není možné v domácnosti kompletně vyhubit. Výběrem správných lůžkovin a dodržováním hygienických pravidel ale můžete držet jejich množství v ložnici na uzdě. Zejména alergici jistě pocítí rozdíl v kvalitě svého života.

Zdroj: TZ Kvalitex + nanoSPACE

Autor článku: Andrea Veselá