Jak na to, 6. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Na mytí oken má každý svůj vlastní názor a postup, někdy se dokonce dědí z generace na generaci. Co je tedy dnes nejlepší? Speciální vysavač, obyčejná stěrka, nebo noviny?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Asi se shodneme, že okna je dobré mýt alespoň dvakrát za rok – na konci léta, během kterého na nich ulpí spousta prachu a pylu, a po zimě, kdy bývají špinavá nejen zvenku, ale i zevnitř od rukou dětí, které vyhlížely Ježíška.

Omytí toho nejhoršího

Nejprve je dobré hrubé nečistoty, prach, možná i zbytky listí či hmyzu vysát běžným domácím vysavačem. Pro následné „omytí z nejhoršího“ opravdu postačí běžný saponát a voda. Nesmí se ale používat abrazivní prostředky (např. tekutý písek), které by mohly plastové profily poškrábat.

Začneme s okenními profily (rámy oken i křídel) zvenku, zevnitř a pak teprve umyjeme sklo. Vodu pravidelně měníme za čistou.

Šikovný pomocník

Velkou výhodou je samozřejmě speciální vysavač na okna (aku stěrka), který zabrání tomu, aby špinavá voda stékala dolů a dále znečišťovala sklo, profil i parapet. Navíc taková aku stěrka okno dokonale umyje a není pak už většinou potřeba ho leštit.

Pokud nemáme doma elektrickou stěrku, můžeme použít tu klasickou. Musíme dát ale pozor, aby neměla ostré kovové hrany, které by také mohly okno poškrábat.

Lesk jako blesk

Zapomenout nesmíme ani na vyčištění odtokových kanálků, třeba párátkem. Jejich průchodnost je důležitá, aby se v drážce rámu nehromadila voda, ať už ta zkondenzovaná nebo třeba zateklá během nárazového deště. Z venkovní strany je důležité opatřit odtokové kanálky krytkou (okapničkou). Ta zase brání zpětnému průniku vody do rámu okna při prudkém dešti a větru.

Na závěr můžeme okna přeleštit hadříkem z mikrovlákna (který nepouští chloupky) s využitím antistatického přípravku, který brání opětovnému usazování prachu – alespoň po nějakou dobu. Existují i speciální čističe, které dokážou z PVC profilů odstranit třeba pokreslení fixou. Nikdy rámy nečistěte organickými rozpouštědly, ředidly, louhem nebo kyselinami.

Pamatujte na seřízení

Obecně doporučujeme si na seřízení oken pozvat servisní firmu, ideálně tu, která okna dodávala. Kování je nepřeberné množství typů a s každým typem se zachází trochu jinak. Při neodborných pokusech o seřízení může dojít k tomu, že se funkčnost (těsnost) okna naopak ještě zhorší.

U oken by to možná zručný a poučený laik ještě zvládl, ale u dveří je to ještě složitější. Kdo by se chtěl do seřizování kování pustit sám, najde četné videonávody na YouTube. K seřízení přistupujeme, když je potřeba, tzn. když jdou okna a dveře špatně zavírat nebo pozorujeme, že hůře těsní.

Pěkně promazat

Co však doma sami zvládneme, je alespoň jednou do roka promazat veškerá kování, tj. všechny kovové části, které po otevření okna vidíme – panty, táhla kování, uzavírací body. Mezi vhodné lubrikační prostředky patří mazací olej pro šicí stroje či vazelína (ideálně ve spreji) na kování, mastek na ošetření těsnění. Naopak se nepoužívají mazací prostředky obsahující kyseliny a pryskyřice, protože by mohly těsnění poškodit. Vhodné nejsou ani kuchyňské oleje.

Promazáním ochráníme kování před vlhkostí a korozí a výrazně tak prodloužíme užitné vlastnosti a životnost celého okna.

Dotáhnout můžeme také kliky. Posuneme plastovou krytku pod klikou a křížovým šroubovákem dotáhneme dva šroubky, které vlastně drží kliku vůči kování. Tento spoj se používáním „ochodí“ a bývá někdy příliš volný.

Co když mi okno otevřené „na ventilačku“ vypadne?

Dnes už mají všechna nová okna pojistku proti chybné manipulaci, ale u starších oken se to skutečně může stát. V takovém případě hlavně neotáčíme bezhlavě klikou. Jednou rukou držíme kliku a druhou zavřeme okno. Pak otočíme klikou do polohy „otevřeno“ (klika míří doprava) a zatlačíme okno zpět až do rámu. Dáme kliku do polohy „zavřeno“ (klika míří dolů) a je to.

Autor článku: Lenka Šmídová