Jak na to, 19. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Při grilování, vaření, u táboráku nebo při manipulaci se svíčkami, ale třeba i při běžné domácí práci, jako je žehlení, je vcelku snadné se spálit nebo opařit. Naštěstí se často jedná pouze o drobné popáleniny, které si můžeme jednoduše ošetřit sami s pomocí naší domácí lékárničky. Jak postupovat, abychom co nejrychleji utišili bolest, urychlili hojení a minimalizovali vznik jizvy?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Kdy vyrazit k lékaři?

Před samotným ošetřením je nutné zkontrolovat, o jak závažné popálení nebo opaření pokožky se jedná. V případě popálení chemickými látkami, elektřinou, popálení větší plochy, než je vaše ruka, nebo pokud se na popáleném místě vytvoří velké puchýře či je pokožka v místě popálení bílá až spálená, pak určitě bez zbytečného odkladu vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak, když je poraněné malé dítě, těhotná žena či jsou popáleniny v oblasti obličeje nebo intimních partií.

„Pokud se ale jedná o drobné popáleniny, které jsou začervenalé a pokožka není poškozena, přestože je můžou doprovázet příznaky bolesti, zarudnutí nebo otoku, nejsou tyto popáleniny příliš závažné. Nesou pouze malé riziko vzniku infekce a jizvení, lze je tedy bezpečně ošetřit v pohodlí vašeho domova. Vždy je však důležité přistoupit k ošetření popáleniny co nejdříve,“ doporučuje Jiří Zubatý ze společnosti vyrábějící zdravotnické prostředky.

Led, nebo voda?

Nejprve z okolí popáleniny odstraňte případné oblečení, šperky či hrubé nečistoty, které by mohly zabránit ošetření při vzniku otoku. Popálení nebo opaření je poté vhodné ihned začít chladit, nejlépe jemným proudem studené tekoucí vody o doporučené teplotě 8-12 °C do vymizení palčivé bolesti. Ochlazení se doporučuje až po dobu 15 minut u dospělého člověka, u dětí se chlazení doporučuje maximálně po dobu 1-2 minut, u velmi malých dětí se chlazení neprovádí z důvodu hrozícího podchlazení.

K chlazení nikdy nepoužívejte led, protože ten by mohl popálenou pokožku ještě více poškodit a způsobit až omrzliny. Vzniklé puchýře se při samoléčbě nikdy nestrhávají, ani nepropichují.

V případě popálenin od slunce krok s ochlazením vodou přeskočte. Na ránu a její okolí je možné poté použít např. sprej na popáleniny s obsahem kyseliny hyaluronové, který ránu dokáže ochladit a zároveň popálené místo zregeneruje a hydratuje. Čímž bude minimalizováno riziko vzniku jizev a bude urychlen celý proces hojení rány. V případě, že nejste v dosahu studené tekoucí vody, je možné k ochlazení popálené pokožky použít hydrogelový sprej.

Hydratovat, hydratovat, hydratovat

Pokožku je vhodné chránit před dalším působením tepla, naopak se doporučuje ji opakovaně chladit a hydratovat. Popálená pokožka ztrácí schopnost si sama udržovat vlhkost, v důsledku toho se obtížněji hojí.

„Popálené místo po ošetření zakryjte sterilním obvazem nebo na něj nanášejte hydrogelový sprej. Ten na místě popálení vytvoří ochranný film, který pomáhá urychlit proces hojení, ránu regeneruje, hydratuje a zjemňuje. Například sprej na popáleniny s obsahem kyseliny hyaluronové, aloe vera a měsíčku lékařského byl vyvinut speciálně pro domácí ošetření popálenin, aby bylo popálené místo ochlazeno, regenerováno a celou dobu hydratováno. Všechny tyto schopnosti napomáhají k rychlejšímu zahojení popálené pokožky a minimalizování vzniku jizvy. Navíc se aplikuje formou spreje, která je praktická nejen na doma, ale i na cesty. Aplikace sama je zcela bezbolestná, protože se popálené pokožky nemusíte vůbec dotknout, jako je tomu například u produktů v podobě mastí, krémů či gelů, které jsou na trhu dostupné,“ doporučuje Jiří Zubatý.

Kdy se zahojí?

Drobné povrchové popáleniny, které nezasáhly hlubší vrstvy kůže (jako je tomu v případě vážnějších popálenin II. b a vyššího stupně, které si již žádají lékařské ošetření), se hojí pouze v řádu několika dní, a při správném a rychlém ošetření po nich nezůstávají ani jizvy.

Rozhodujícím faktorem je samozřejmě rozsah takového popálení, ale i druh zasažené části těla nebo například věk popáleného člověka.

Autor článku: Petra Chmelová