Domov, 3. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Jaro je cítit ve vzduchu, příroda se probouzí, dny se prodlužují a denní teploty stoupají. Příchod jara je ovšem spojen i s tradičním jarním úklidem, na který se těší málokdo. Přesto ho téměř všichni v nějaké podobě provádíme. Máme pro vás 5 tipů, jak jarní úklid úspěšně zvládnout.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Chce to plán

Rozmyslete si, co vše má být součástí vašeho jarního úklidu, aby se dal stihnout. Kolik na něj vlastně budeme potřebovat času? Zvážíme, zda chceme uklízet sami, s partnerem či celou rodinou, případně si v předstihu zajistíme program pro děti mimo domácnost.

Každé místečko

Je čas postavit se nejdříve na špičky, stoličku či štafle a nahlédnout do míst, kam se náš zrak běžně neupírá. Důkladně setřeme prach a další nečistoty z výše položených míst, jako jsou skříně, lustry či horní okraje dveří.

Z výšin se pak sneseme na zem. Tam bude třeba pohnout většími kusy nábytku. Vzniklé odkryté plochy následně vyluxujeme a vytřeme. Usnadnit práci nám v tom může dnes již běžný pomocník mnoha domácností, robotický vysavač, který zvládne s přehledem luxování i vytírání a my si můžeme dát vedle v klidu třeba šálek kávy.

Sbohem, věci

Úklidu jistě pomůže uložit sezónní věci na půdu, do garáže, sklepa či k ochotným příbuzným, také existují komerčně pronajímané malé osobní sklady.

Máme-li v domácnosti předměty, které již nevyužíváme, je na čase je protřídit. Nepotřebné věci můžeme jednoduše vyhodit či (eko)logičtějším způsobem poslat dál. Můžeme je například dopravit do charitativního obchodu, nabídnout za odvoz či vložit do speciálního kontejneru.

Hurá do pračky

Kromě věcí, které pereme běžně, jako jsou utěrky, ručníky a povlečení, přidáme i závěsy či záclony. Máme-li doma dekorační polštářky, deky či ubrus, dopřejeme jim pobyt v pračce také. Ne vše lze prát dohromady, počítejme proto s tím, že nezůstane u jednoho či dvou pracích cyklů. Se sušením nám pomůže snad už i první jarní slunce.

Pěkně pravidelně

Uklízet pravidelně se vyplatí, často je ale těžké najít motivaci. Dá se totiž dělat tolik jiných příjemnějších věcí. Dobrá zpráva je, že dnes existuje řada pomocníků do domácnosti, kteří nám ušetří čas i nervy.  Například šikovný robotický vysavač za nás celou domácnost nejen vyluxuje, ale i precizně vytře. A co je na tom ještě lepší? Díky pokročilé technologii to s přehledem zvládne i bez naší přítomnosti. Zatímco budeme chytat první jarní paprsky venku či dohánět resty v kanceláři, tento hbitý pomocník bude kmitat po naší domácnosti dle předem zvoleného programu.

Autor článku: Petra Chmelová