Zahrada, 18. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Domácí zelenina a ovoce vždy potěší skvělou a autentickou chutí. Abyste si mohli užívat šťavnatou úrodu, je potřeba zahradě věnovat správnou péči a starat se o její zdraví. Základem je kvalitní půda s dostatečným množstvím živin a mikrofaunou. Právě nyní je ideální čas na její přípravu k pozdější výsadbě. Jak záhony správně nachystat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pryč s nepořádkem

Spadané listí, větve, větvičky, staré plody. Po zimě bývá zahrada plná nepořádku, který je nejenom nevzhledný, ale představuje zároveň riziko. Jeho přítomnost totiž přispívá k šíření plísní a hub, které následně oslabují zdraví rostlin a těžko se jich zbavuje.

S prvním pěkným počasím a příjemnější teplotou vyrazte na obhlídku a zahradu pročistěte. Na pomoc si vezměte hrábě, v případě většího množství listí uvítáte i fukar na listí. Nashromážděný přírodní odpad můžete zpracovat v zahradním drtiči. Jeho výhodou je, že snižuje objem materiálu a současně vytváří skvělý základ pro kompostování. Cenné živiny se v podobě hnojiva vrátí do půdy a zlepší její kvalitu,“ radí David Irmann ze společnosti BAUHAUS. Nezapomínejte ani na vyčištění cestiček či jejich opravu. Snadný pohyb po zahradě vás potěší při všech dalších aktivitách.

Obnova po zimě

Vlastnosti půdy se vlivem mrazu, sněhu a větru zhoršují, její kvalita je přitom klíčová pro úspěšný růst rostlin a bohatou úrodu. Před další výsadbou je proto potřeba provést kultivaci a záhon provzdušnit, prokypřit a zbavit plevele. „Jakmile počasí dovolí, pusťte se do přípravy záhonků. Ideální čas nastává tehdy, pokud se teplota pohybuje během jednoho týdne kolem 7° C. Poznáte to taktéž podle stavu půdy, která by měla být na povrchu suchá, drobivá a nelepivá,“ radí David Irmann.

Záhon nejprve zbavte plevele a prokypřete motyčkou. Pokud zakládáte nový záhon, neobejdete se bez většího rytí, ideálně do hloubky 30 cm. Odstranit je nutné nejen drny, ale také plevel až k jejich kořenům. Potřebujete-li zkypřit rozlehlejší plochu, vezměte si na pomoc rotavátor nebo kultivátor. Práce vám půjde výrazně rychleji a méně se nadřete. „Kultivátory si snadno poradí se zkypřením a provzdušněním půdy, zapracováním hnojiva nebo pletím. Vyrábí se v různých velikostech, v obchodech si tedy vyberete kultivátor jak pro menší zahradu, tak pro velké plochy. Pořídit lze jednoúčelovou, ale i všestrannou verzi, u které je výhodou například výměna nástavců pro orbu,“ říká David Irmann.

Dodání živin

Půda ztrácí během zimy řadu živin, před výsadbou je proto nutné myslet na jejich obnovení. Nejlepší volbou jsou organická hnojiva v podobě hnoje nebo vyzrálého zahradního kompostu. Pomohou k tvorbě potřebného humusu a správné půdní mikrofauny. Zatímco hnůj je nutné nejprve zkompostovat a slepičince zkvasit, běžný kompost lze přidat rovnou. Jeho výhodou je, že je vhodný, pro všechny druhy zeleniny. Stačí jej nasypat na zrytý záhon a zapracovat do hloubky přibližně 10 cm. Jakmile je půda zrytá a obohacená o hnojivo, povrch už jen urovnejte hráběmi a nechte po dobu 3 týdnů odpočinout.

Autor článku: Lenka Šmídová