Zahrada, 27. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Bojujete s mechem, jemuž se až podezřele daří na cihlách i betonu? Ukažte mu, kdo je tady pánem, a zlikvidujte ho pomocí dřevěného popela nebo octa s jedlou sodou. Ruku k dílu může přidat i obyčejná sůl, která si servítky brát nebude.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Cihlové venkovní zdi, fasády nebo terasy dodávají domům šmrnc i jakousi surovou eleganci. Vypadají naprosto úchvatně! Tedy alespoň do té doby, dokud se na nich neobjeví mech. A stejné je to i v případě šindelových střech či betonových příjezdových cest. Jak se téhle nechtěné „ozdoby“ nadobro zbavit? Pomůžete si tím, co máte v kuchyni nebo kamnech!

Ocet s jedlou sodou, zaručený recept

Že octem běžně stíráte podlahy a jedlá soda je váš nepostradatelný kuchyňský parťák? No vidíte, pokud tyto prostředky spojíte dohromady, a to v poměru jednoho šálku na dvě polévkové lžíce, získáte účinnou zbraň proti zmíněné nezvané zeleni. Když do směsi navíc přidáte trochu obyčejného přípravku na nádobí, máte skoro vyhráno! Zlepšovák následně přelijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte na zasažená místa. Do 14 dnů je po starosti.

Dřevěný popel? Ten se nezdá

I když to možná tak nevypadá, dřevěný popel je všestranným a šikovným „pracovníkem“. K čemu všemu se dá využít? Díky podílu fosforu, draslíku a hořčíku je báječným hnojivem, za něž vám kompost i pokojové rostliny jenom poděkují. Obsah kamen vykazuje i mírně abrazivní účinky, což z něj dělá parádní leštidlo skla, stříbra a matných kovů. Nelze mu však odepřít ani to, že neutralizuje nepříjemné pachy, přičemž odstraňuje odolné skvrny od oleje. Ovšem vyplatí se ho nasypat i na mech, tomu věřte…

Sůl je vážně nad zlato

Nezaujala vás ani jedna nabízená varianta? Pak se vydejte do kuchyně a posbírejte veškeré zásoby soli. Ani tahle mocná ingredience vás ve štychu nenechá! Jen buďte opatrní, abyste ve víru nasazení nějakým nedopatřením neposolili i to, čeho se zbavit určitě nechcete. Třeba opečovávaných rostlin na vašem pozemku. Těm by chlorid sodný moc dobře neudělal.

Další info: How to Naturally get rid of Moss on Roof Without Chemicals; How to Remove Moss From a Roof Naturally

Štítky: úklid

Autor článku: Radek Kovář