Zahrada, 9. 4. 2023

Foto: Shutterstock

S příchodem jara nastává čas připravit venkovní posezení na balkoně, terase nebo zahradě. Židle, křesla, stoly, polohovací lehátka, ale také úložné boxy či houpací sedačky. Oblíbené prvky venkovního relaxačního koutku jsou v obchodech k dostání v nejrůznějších podobách a materiálech. Jak ale vybrat posezení, které odolá nepřiznivému počasí a vydrží po dlouhou řadu sezón?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ať už uvažujete o dřevě, kovu, plastu nebo umělém ratanu, je nutné znát nejenom vlastnosti materiálů, ale také správný způsob ošetření. S volbou také pomůže, pokud si určíte, do jaké míry bude nábytek vystaven nepřízni počasí, jakou životnost očekáváte, ale i množství péče, které jste ochotni mu věnovat,“ říká Alena Križánková ze sítě prodejen zboží pro dílnu, dům a zahradu.

Ten pravý materiál

Jedním z aktuálně nejoblíbenějších materiálů je polyratan neboli umělý ratan. Jak název napovídá, vzhledem připomíná ratanový nábytek, vyrábí se však z recyklovatelného polyethylenu. Vyhledávaný je nejenom kvůli modernímu vzhledu v trendy barvách, ale především vlastnostem a dlouhé životnosti. Materiál je na dotek příjemný, ale také extrémně odolný vůči nepříznivému počasí i výkyvům teplot, zároveň je takřka bezúdržbový. Alternativou je zahradní nábytek z plastu nebo creatopu, směsi skelných vláken a plastu. Často na něj narazíte u desek venkovních stolů a potěší nejen extrémní odolností, ale i snadnou údržbou.

Preferujete-li dřevěné provedení, klíčový je výběr správného typu dřeva. V obchodech se setkáte s širokou nabídkou evropských i exotických dřevin, sázkou na jistotu jsou zejména subtropické teakové. Vyznačují se trvanlivostí, odolností vůči špatnému počasí a odolají i napadení hmyzu. Pokud se vám nedaří se v široké nabídce dřevěných produktů orientovat, praktickým ukazatelem jsou certifikáty uvedené na obalech produktů.

Skvělým pomocníkem při výběru venkovního dřevěného nábytku je certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Produkty s tímto označením jsou jistotou kvality. Pocházejí od ověřených producentů, kteří dodržují zodpovědný rozvoj lesního hospodářství. Jako zákazník máte jistotu bezpečného a kontrolovaného původu dřeva, ale i šetrného přístupu k přírodě,“ radí Alena Križánková.

Při nákupu se také vždy vyplatí dát přednost dřevěným produktům, jejichž povrch je již speciálně ošetřen. S nábytkem po koupi nemáte žádné starosti, ale zároveň máte jistotu, že produkt je odolný vůči vlhkosti, chladným teplotám a UV záření.

Alternativou je zahradní nábytek v kovovém provedení. Nejčastěji se v obchodech setkáte s hliníkovým provedením, protože nepodléhá korozi, oblíbený je ale také kvůli nízké hmotnosti a odolnosti vůči teplu, mrazu a vlhkosti. Vhodnou a podobně odolnou variantou je i ušlechtilá nebo čistá ocel, případně železo. Maximální ochranu kovovým produktům poskytuje práškové lakování, proto je praktické v obchodech vybírat i podle tohoto parametru. Myslete ale na to, že v případě menšího narušení je nutné lak rychle opravit. Vyberete-li si kovový nábytek, počítejte také s vyšší teplotou materiálu na slunci, ne všechna místa lze zakrýt sedáky. Zatímco hliník snadno přenesete, těžší kovy jsou naopak stabilnější i v silnějším větru.

Kutil, nebo pohodář?

Každý typ materiálu vyžaduje odlišnou péči. Jestliže se jí zabývat nechcete, umělý ratan je nejlepší volbou. Skvěle odolává počasí a šanci u něj nemají ani plísně nebo škůdci. Materiál stačí před, v průběhu a na konci sezony pouze omýt mýdlovou vodou. U dřeva je nutné počítat s pravidelným olejováním, aby se dřevo nevysušovalo. Povrch může časem zhrubnout, pak je potřeba obroušení jemným smirkovým papírem.

Bojovat můžete také se zašednutím, s tím si ale rychle poradí odšeďovač, který nábytku vrátí jeho původní podobu.

Kovový zahradní nábytek může podléhat korozi, a to zejména v případě porušení nátěru, ale také v místě závěsů nebo šroubových spojů. Nábytek proto průběžně kontrolujte a v případě potřeby použijte odstraňovač rzi nebo sprej proti korozi. Téměř žádné starosti vás nečekají s hliníkem. Korozi nepodléhá, poradí si i s výkyvy teplot a snadno se čistí,“ doplňuje Alena Križánková.

Pozor na počasí

I přes to, že je většina výrobků určena pro celoroční pobyt na zahradě či balkoně, ne každý jej dlouhodobě snese. Zatímco déšť nábytku nevadí, výkyvy teplot nebo silné mrazy dokážou materiály poškodit a dát prostor dalším neplechám, ať v podobě rzi nebo třeba škůdcům. Přesto bývá největším problémem vystavení nábytku UV záření. U dřeva způsobí stárnutí, zešednutí a popraskání, plast kvůli němu zkřehne a začne se lámat. Silné mrazy pak škodí nejen nátěrům, ale i kamenným stolním deskám.

Pokud chcete, aby si nábytek uchoval původní podobu a sloužil bezproblémově dlouhá léta, raději jej přes zimu uschovejte v kůlně, garáži, suchém sklepu nebo jiné místnosti, ve které nehrozí mráz a je dobře větraná. Pokud úložný prostor nemáte, přikryjte nábytek plachtou nebo speciálními ochrannými vaky. V případě dřeva je však nutné pravidelné odkrývání a větrání, aby nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti a následnému vzniku skvrn nebo plísni,“ říká Alena Križánková.

Zdroj: TZ Bauhaus

Štítky: terasa

Autor článku: Tomáš Pekař