Jak na to, 19. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Ať už máte na grilu nejraději čerstvé maso, uzeniny, zeleninu nebo třeba ovoce, s přípravou oblíbených pochoutek rozhodně nemusíte čekat až do léta. Naopak, čím dál častěji je mezi Čechy populární jarní grilování.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Lidstvo oheň provázel odjakživa. Již v pravěku ženy hlídaly plápolající oheň, aby nevyhasl, dokud se muži nevrátili z lovu s pořádným úlovkem. Svou symboliku měl i v tzv. temném středověku, když se pálil oheň v den, kdy se na kopcích scházely čarodějnice s ďáblem, aby společně domluvili, jak škodit lidem. Dnes se u ohně setkáváme za účelem stmelování.

Jarní grilování je velmi populární. Že jste to ještě nezkoušeli? Jediné, co potřebujete, je vhodný gril s poklopem, suroviny a teplý drink, co má říz a zahřeje. Na nic nečekejte, rozpalte brikety a vzhůru do toho!

Magie s grilem

Věděli jste, že nedočkavost je největší chyba, které se Češi při grilování dopouštějí? Buď nenecháme gril pořádně rozpálit, anebo na něj začneme skládat suroviny moc brzo. Stačí však dodržet jen pár základních pravidel ohledně uhlí. Prvním pravidlem je, abyste s uhlím na začátku nešetřili – v tomto případě se to opravdu nevyplácí. Gril pak totiž tepelně vystačí pouze na první várku surovin.

Jakmile vidíme, že jeho výkonnost klesá, máme tendenci uhlí přisypat. To je ale další chyba, protože tím vytvoříme jen mix hořících a nehořících uhlíků, které ohřívají nerovnoměrně. A poslední rada zní – suroviny pokládejte na gril, až když jsou uhlíky zbarvené bílou vrstvou popela. Ten totiž zabraňuje nechtěnému vznícení odkapávajícího tuku.

Nepodceňte přípravu

Ačkoliv je na jaře grilování stejný zážitek než v létě, vyžaduje důkladnější přípravu. Nejenže potřebujete gril s poklopem, ale také špetku trpělivosti. Grilu totiž v chladnějším období trvá déle, než se roztopí. Jakmile ho ale správně „rozfajrujete“ (ideálně na 180 °C), můžete začít přikládat jídlo. U toho platí, že čím menší kusy, tím lepší – obzvlášť u masa.

Recept na grilovaná žebra:

Ingredience:

 • 240 ml whiskey
 • 240 ml kečupu
 • 120 ml hnědého cukru
 • 60 ml octa
 • 15 ml citronové šťávy
 • 10 ml worcesterové omáčky
 • 1 lžíci nastrouhaného česneku
 • ½ čajové lžičky mleté hořčice
 • ½ čajové lžičky soli
 • ½ čajové lžičky mletého černého pepře
 • 500 g vepřových žeber

Postup:

 1. Ve středním hrnci důkladně smíchejte veškeré ingredience na marinádu.
 2. Vařte na mírném ohni zhruba 20 minut, často promíchávejte. Směs by měla postupně nabírat na hustotě.
 3. Jakmile bude omáčka krémově hustá, odstraňte ji z plotny a nechte vychladnout.
 4. Potřete čerstvá nebo uzená žebra a vložte na gril. Dobrou chuť.

Tip: Omáčku skladujte v chladu ve vzduchotěsné nádobě, tak vám vydrží až 7 dní. Po vyndání z lednice ji před použitím nechte pár minut povolit.

Autor článku: Radek Kovář