Jak na to, 4. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Ještě nikdy se vám nepovedlo ztracené vejce tak, abyste se při jeho servírování nemuseli stydět? Tajemstvím jeho pevného bílku a tekutého žloutku je ocet přidaný do vody. A proč nakřáplou skořápku potírat citronem?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Není sporu o tom, že vajíčka patří na seznam základních domácích potravin. I vy jich doma máte dostatek? Pak se nabízí otázka, zda dokážete rozpoznat jejich čerstvost. A proč si vejce tak báječně rozumí se zápalkami a octem? Tyhle generacemi prověřené fígle si jednoduše zamilujete!

Nakřáplá skořápka není žádná katastrofa

Znáte to, máte velkou chuť na vařené vajíčko, jenže ouha, jeho skořápku narušuje trhlina. Musíte tedy vymyslet jinou alternativu? Ale kdeže. Než nakřáplého oválného nezbedu vložíte do vroucí vody, zkuste ho potřít rozpůleným citronem. Účinky kyselé šťávy zajistí, že bílek zůstane tam, kde má (nevyteče ven).

Test čerstvosti, který se nemýlí

Je jasné, že téměř žádný obchodník vám nesdělí přesný datum snůšky vajec. Jak tedy zjistit, zda nemáte co dočinění s poněkud starší surovinou, po níž by vám nemuselo být vůbec dobře? Pravdu odhalíte pomocí jednoduchého testu. Ten spočívá v ponoru do studené vody. Je-li slepičí produkt čerstvý, má tendence držet se u dna nádoby, a to v horizontální poloze. V opačném případě bude stoupat k hladině svou širší částí.

Vejce natvrdo jako od šéfkuchaře

Už párkrát se vám stalo, že vejce při vaření popraskala? Zabraňte tomu správnou prevencí. Tu možná překvapivě představuje pár použitých zápalek nebo několik kapek octa. Pokud k nim tyhle nezvyklé ingredience přidáte už při samotné přípravě, žádná katastrofa se konat nebude. A když už máte v ruce ten ocet, dlužno dodat, že ho využijete i v jiném případě…

Aby se ztracené vejce neztratilo

Rádi byste se naučili dokonalá pošírovaná neboli ztracená vejce, která pozvednou saláty, steaky a tousty na vyšší úroveň? Zapomeňte na všechny příručky a kápněte do vody trochu zmíněného octa. Nutno připomenout, že až v ní budete poklady z kurníku rozklepávat, v hrnci by to mělo vřít jen velmi mírně. S touto tajnou přísadou máte úspěch zaručen!

Další info: 27 egg cooking secrets that will transform your mornings; 15 Egg Hacks You Haven’t Heard Before

Štítky: vaření

Autor článku: Lenka Šmídová