Rostlinné mléko, nebo nápoj?
Když je řeč o alternativě živočišného mléka (kravské, kozí), nesmí být podle zákona jako mléko označované, i když od pohledu jako klasické mléko vypadá. Pro mléko a mléčné výrobky jsou podle evropské legislativy stanoveny vyhrazené názvy a podmínky jejich použití. Jedná se například o následující názvy: syrovátka, smetana, máslo, podmáslí, kaseiny, sýr, jogurt, kefír, smetana a další. Pokud se tedy vydáte do supermarketu či obchodu se zdravou výživou, hledejte výrobky označené jako rostlinné nápoje.
A co si pod pojmem rostlinné nápoje představit? „Zjednodušeně jsou rostlinné nápoje výluhy nejrůznějších obilovin, oříšků a semínek ve vodě, ze kterých po rozmixovaní, případně po profiltrování vznikne tekutina lahodné chuti a barvy, přičemž některé mohou připomínat i kravské mléko,“ vysvětluje Martin Kudera, zakladatel Farmy Živina.
Proč jim dát přednost?
Rostlinné nápoje jsou předně skvělou alternativou pro lidi, kteří nemohou konzumovat živočišné mléko ze zdravotních důvodů (alergie na kravské mléko, intolerance a další). Další významnou skupinu konzumentů tvoří lidé, kteří se rozhodli nepít živočišné mléko z etických důvodů. Rostlinné nápoje jsou pro ně skvělým řešením. Kromě těchto skupin však dávají rostlinným alternativám mléka přednost i lidé, kterým tyto nápoje jednoduše více chutnají. „Rostlinná mléka jsou oproti kravskému mléku lehčí, jemnější a chuťově zajímavější. Velice zajímavé mohou být i z výživového hlediska,“ tvrdí Martin Kudera.
Hádali byste, že například rostlinný nápoj z máku obsahuje více vápníku než kravské mléko? V kvalitních rostlinných nápojích z oříšků či nejrůznějších semínek najdete vysoký obsah vitamínů a minerálních látek. Ovesný nápoj má pro změnu pozitivní vliv na trávicí potíže a vysoký krevní tlak, což potvrdila i studie zabývající se vlivem konzumace ovsa na lidské zdraví publikovaná v Journal of Food Science and Technology. Kromě toho ovesné mléko patří mezi nejudržitelnější varianty rostlinných mlék. „Produkce ovesného mléka má ve srovnání s kravským mlékem o 80 procent nižší emise skleníkových plynů a o 60 procent nižší spotřebu energie,“ tvrdí Martin Kudera. Více v publikované studii.
Skvělá zpráva! Hodí se i do redukčního jídelníčku
Rostlinné nápoje vyrobené z kvalitních surovin obsahují cennou řadu vitamínů, antioxidanty, minerální látky a mají daleko příznivější složení tuků (zdravé tuky z oříšků a semínek). Neobsahují cholesterol. Kromě toho v nich nenajdete žádné nežádoucí látky jako hnojiva, hormony či pesticidy.
„Jako velký benefit vnímám také to, že rostlinné nápoje jsou velmi lehce stravitelné. Při jejich výběru však buďte obezřetní. Čtete složení a ujistěte se, že nabízený produkt neobsahuje žádné přídavné látky. V případě oříškových nápojů zkontrolujte obsah ořechů v procentech,“ radí Martin Kudera.
Chcete kvalitu? Připravte si rostlinný nápoj doma
K přípravě domácího rostlinného nápoje potřebujete jediné – výkonný mixér. U méně výkonných mixerů doporučujeme nechat oříšky či semínka namočené pár hodin předem ve vodě. Samotná příprava je pak už snadná a rychlá. Jak na to?
Ingredience:
- kešu oříšky (přírodní)
- sušené datle
- vanilkový lusk
- skořice
- voda
Postup: Vložte do mixéru hrstku kešu oříšků. Pokud máte rádi sladší chuť, vhoďte do mixéru 1–2 sušené datle, případně lze ochutit a ovonět vanilkovým luskem či skořicí. Zalijte cca 2 dcl vody (množství zvolte dle toho, kolik vložíte do mixéru oříšků). Mixujte do mléčné konzistence. V případě potřeby přidejte vodu nebo naopak oříšky. Pokud chcete dosáhnout mléčně-vodové konzistence, můžete nápoj ještě přecedit přes plátno.