Usnadněte si, 15. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Našli jste při úklidu staré filtry do překapávače a nevíte co s nimi? Než je definitivně vyhodíte, máme pro vás několik tipů, jak vám mohou ještě posloužit. Třeba zjistíte, že vlastně nejsou zas tak nepotřebné.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Klíčení semínek

Pokud patříte mezi začínají nadšence zdravé stravy a ještě nevlastní speciální klíčicí misku, můžete využít i filtr do překapávače. Stačí, když na talířek položíte pár navlhčených filtrů a posypete je semínky. Na filtry pravidelně kapejte vodu a udržujte je vlhké, za pár dní vám semínka vyklíčí. Tento způsob je vhodný pro menší semínka, jako jsou třeba brokolice, rukola či ředkvička. Stejným způsobem si doma můžete vypěstovat i čerstvou řeřichu.

Hydratace pro řezané květiny

Kdo by to neznal – vyrážíte na návštěvu a máte obavy, jestli ta krásná kytice vydrží delší cestu. Řezaným květinám můžete pomoci tak, že konec jednoduše obalíte vlhkým filtrem. Namočte pár filtrů a pak do nich vsaďte kytici. Filtry zajistí dostatek vlhkosti a zároveň vám z kytice nebude kapat voda.

Tip: Stejným způsobem bude fungovat, když do navlhčených filtrů zabalíte třeba konec ledového salátu nebo řapíkatého celeru. Filtr udrží vlhkost, a tak zelenina zůstane v lednici déle čerstvá.

Zamezí odplavování hlíny

Filtry oceníte i při pěstování květin v květináči. Až příště budete přesazovat kytky, na dno nového květníku vložte filtr. Při zalévaní filtr propustí jen vodu, ale zemina zůstane stále na svém místě. Ušetříte si tak odplavování hlíny a špinavé mističky.

Vymazání formy

Papírové utěrky často nechávají za sebou vlákna, pokud jimi chceme třeba vymazat plech. Mnohem praktičtější je pokapat olejem papírový filtr a s ním jemně vymazat plech, formu či pánev.

Čištění brýlí

Filtr nepustí ani chloupek, takže je mnohem vhodnější než papírový kapesník. Kvalitní filtry totiž nejsou z recyklovaného papíru, takže nezanechávají žádná vlákna, proto jsou vhodné i na čištění brýlí. S filtrem můžete vyčistit také zrcadla, obrazovku televize či monitor počítače.

Další info: 25+ Clever Uses for Coffee Filters You’ll Wish You Knew Sooner; 11 Awesome Things You Can Do With A Simple Coffee Filter

Autor článku: Bára Tomášková