Zahrada, 14. 6. 2023

Foto: Shutterstock

Heřmánek patří odpradávna k oblíbeným bylinkám a z něj připravený čaj přináší mnoho výhod. Mezi ty hlavní patří zklidnění, dále pomáhá při trávení, posiluje imunitu a v neposlední řadě chrání pokožku. A to zdaleka není všechno. Proč by měl mít heřmánek místo i ve vaší kuchyni?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Heřmánkový čaj má příjemnou zemitou a květinovou chuť. Je dobře známý pro své přínosy pro zdraví. Přítomnost flavonoidů, seskviterpenů (často spojených s antiseptickými, antibakteriálními nebo protizánětlivými vlastnostmi) a dalších silných antioxidantů v tomto čaji má významné účinky na lidské tělo.

I když se běžně konzumuje jako nápoj, extrakt z heřmánku se používá také v kapslích a aromaterapeutických olejích. Heřmánkový krém zase blahodárně působí na pokožku. Často se přidává do kosmetiky určené těm nejmenším, právě pro jeho hojivý a zklidňující charakter. A jaké má konkrétní účinky na lidský organismus?

Pro klidný spánek

Nemůžete večer zabrat a trápí vás nespavost? Je na čase sáhnout po této zklidňující bylince. Pití teplého šálku heřmánkového čaje vám může pomoci rychleji usnout a probudit se více svěží. Je také vhodný pro ženy po porodu, které kvalitní spánek potřebují jako sůl.

Trávení bez trápení

Pokud trpíte podrážděním žaludku, počínaje mírným nadýmáním až po příznaky syndromu dráždivého tračníku (IBS), může být heřmánkový čaj velkou pomocí. Silné antispasmodické a protizánětlivé vlastnosti této bylinky jsou vysoce účinné při léčbě žaludečních a střevních křečí. Pravidelná konzumace heřmánkového čaje může pomoci zmírnit problémy, jako je IBS, nevolnost, svalové křeče a gastroenteritida. Zmírňuje také bolesti žaludečních vředů.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Heřmánkový čaj může být také užitečný pro lidi trpící cukrovkou. Tím, že pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a reguluje množství inzulínu. To znamená, že pomáhá eliminovat velké výkyvy krevního cukru, což potvrzuje i studie publikovaná v časopise Journal of Endocrinological Investigation z roku 2015.

Pro zdravé srdce

Tato bylinka také pomáhá snižovat krevní tlak a hladinu LDL (špatného) cholesterolu, čímž je prospěšná pro zdraví vašeho srdce.

Posiluje imunitní systém

V této těžké době by mělo být posílení imunity na prvním místě. I heřmánek dokáže přidat ruku k dílu. Vzpomeňte si na léky našich babiček a prababiček. Heřmánkový čaj se běžně podával na chřipku a nachlazení. I z toho důvodu by vám doma neměl chybět.

Zmírňuje stres a úzkost

Jedním z nejznámějších účinků heřmánku je jeho zklidňující schopnost. Proto může poskytovat úlevu od stresu a úzkosti. Po namáhavém dní v práci může teplý heřmánkový čaj pomoci zvýšit hladinu serotoninu neboli „hormonu štěstí“ a melatoninu, tedy „hormonu spánku“.  Jeden až dva šálky heřmánkového čaje denně mohou významně působit proti chronickému stresu.

Zmírňuje menstruační bolesti

Díky protizánětlivé povaze heřmánkového čaje je tento relaxant oblíbenou volbou pro ženy, které se potýkají s příznaky menstruace, například s nadýmáním, křečemi, úzkostí, pocením, nespavostí a změnami nálady.

Antialergické vlastnosti

Heřmánkový čaj může pomoci zmírnit imunitní reakci na alergeny v těle. Heřmánek pracuje jako antihistaminikum, a tak může zklidnit alergické reakce v celém těle.

Je vhodný pro těhotné?

Heřmánek rozhodně patří mezi bylinky vhodné pro těhotné ženy. Zklidňuje, podporuje psychickou pohodu a používá se také proti žaludečním nevolnostem. Ale jak se říká, „všeho s mírou“! Nadměrná konzumace může být škodlivá. Vždy se v tomto případě poraďte s lékařem či lékárníkem.

Další info: 10 Unexpected Benefits of Sipping Chamomile Tea; 9 Health Benefits of Chamomile Tea & How to Make It

Autor článku: Bára Tomášková