Domov, 25. 10. 2023

Foto: Shutterstock

Není ročního období, kdy by se nám tepla a světla dostávalo tak málo jako na podzim a v zimě. Právě v nejchladnější a nejtemnější části roku hledáme způsoby, jak si pocitově prohřát domov a udržet v něm osobní teplo. Úbytek slunečních paprsků a s ním spojená nedostatečná zásoba vitaminu D se negativně podepisuje na naší náladě a duševním rozpoložení, proto je důležité, aby nám byl domov bezpečným zázemím s místem pro klidné spočinutí a relaxaci.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Podzimní příroda má něco do sebe. Romantická mlha v údolích, listí zbarvené do fantastických odstínů červené, žluté a hnědé, spadané kaštany a poslední sluneční paprsky barvící koruny stromů do zlatova. Na druhou stranu je čím dál tím dříve tma, teploty klesají a o slovo se hlásí ostrý a studený vítr. Změnu ročního období pociťujeme i na naší náladě a klesající energii. O to důležitější je vymyslet plán, jak si v pohodlí domova užít dlouhé podzimní večery.

Barvy jako první pomoc

„Nepodceňujte vliv barev na naši psychiku. Barvy ovlivňují naše vnímání a tím i naši náladu. V bydlení to platí stejně, proto vsaďte na barevnou škálu, která ve vás vyvolává libé pocity a rezonuje s vaším charakterem. S příchodem podzimu se přímo nabízí celá řada vizuálně teplých a přívětivých odstínů, která vám vynahradí nedostatek tepla a světla. Přineste si je i do vašeho domova – letošní podzimní trendy se opět přiklánějí k přírodě,“ říká Anke Glut, která svůj osobní i profesní život spojila s Českem. Vyrůstala sice v Německu, kde studovala na vysoké škole, ale dlouhá léta je jejím domovem právě Česká republika. Nyní se věnuje návrhům rezidenčních i komerčních prostor.

Nepropadejte úzkostlivému ladění barev a stylů, i interiérům dávno vládne eklektismus. „Jednotlivé styly už dávno ztratily ostré kontury a hranice mezi nimi se rozvolňují. Moderní doba přeje přejímání detailů a nápadů a vytváří se unikátní kombinace, které prvky převzaté odjinud snoubí do nového, harmonického celku. Otevřete se experimentům,“ vyzývá Anke Glut.

Návrat k přírodě

Po dlouhých letech nadvlády skandinávského minimalismu to vypadá, že už jsme se přesytili monochromatických interiérů v chladných odstínech šedé a bílé barvy.

„Základem podzimního interiéru jsou zlatavé zemité odstíny. Žlutou v tomto ročním období využívejte  spíše v tlumenějších odstínech, jako je okrová či medově zlatá. Tyto odstíny váš domov optimisticky projasní a vnesou do něj pozitivní energii, která je právě na podzim nedostatkovým zbožím. Pro přidání šmrncu tyto barvy můžete kombinovat s dalšími barvami, které se vyskytují v podzimní přírodě – třeba s červenou či oranžovou. Z doplňků se poohlédněte po materiálech jako dřevo, mosaz či měď,“ říká Anke Glut.

Zdroj: TZ Anke Glut

Autor článku: Petra Chmelová