Jak na to, 15. 11. 2023

Foto: Shutterstock

Máte rodiče či prarodiče, kteří už se „přehoupli“ do seniorského věku? Pak byste se možná měli porozhlédnout po jejich bytě či domě, a to s jediným záměrem. Ověřit, zda je toto obydlí pro seniory dostatečně pohodlné a především bezpečné!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Domácí úrazy seniorů například v důsledku pádu patří k nejčastějším a bohužel i nejvážnějším. Přitom k jejich prevenci můžete přispět i vy. Tím, že byt či domek svých rodičů a prarodičů upravíte tak, aby pro ně byl co nejpříjemněji obyvatelný.

Zaměřte se na světlo

Není třeba si nic namlouvat – možná i vy již s postupem let pociťujete lehké zhoršování zraku, a to vám do seniorského věku chybí několik desetiletí. Proto je důležité zajistit v bytě, který obývají senioři, dostatek světla. Zkontrolujte rozmístění lustrů a lamp, ověřte výkon žárovek. Především v koupelně, kuchyni či na schodišti by měla být viditelnost naprosto dokonalá. Zakopnout a zranit se je ve tmě či šeru mnohem snazší než v plně osvícené místnosti…

Zpřístupněte koupelnu

Koupelna patří k nejrizikovějším místům v bytě obecně. A úrazy v ní jsou bohužel z kategorie „velmi vážné“. Ujistěte se, že vaše babička či dědeček neuklouzne v mokré vaně či ve sprchovém koutě (existují nejrůznější protiskluzové podložky apod.), že jim neujede noha na vlhké podlaze nebo nezakopnou o předložku u vany. Samotná vana či sprchový kout jsou pak samostatnou kapitolou. Především by nemělo seniorovi dělat potíže vstupování do vany či sprchy. Zvažte proto, zda neinvestovat do speciálně upravené vany nebo sprchového koutu. Samozřejmostí by pak měla být nejrůznější madla, jež člověku usnadňují pohyb v koupelně či v samotné lázni.

Usnadněte vaření

Sporáky či trouby rovněž bývají zdrojem nebezpečí pro staré lidi. Nejrůznější popáleniny v důsledku sáhnutí na rozpálenou plotýnku, požáry v bytě kvůli zapomenutému obědu na plotně či v troubě… Zkuste se na trhu porozhlédnout po sporákách s nejrůznějšími pojistkami, jež se samy dokážoí po určitém časovém intervalu vypnout, či s výraznou signalizací v případě zapnutí. Ano, jedná se možná o vyšší investici, ale jde o bezpečnost vašich nejbližších!

Přerovnejte kuchyň

Starší lidé už nejsou tak ohební, aby se mohli natahovat pro talíře do nejvyšších polic, a rozhodně by neměli lézt kvůli nádobí po nejrůznějších stoličkách. A tak společně s babičkou nebo dědečkem přerovnejte kuchyň tak, aby měli vaši prarodiče či rodiče nejpoužívanější předměty vždy po ruce, respektive na dosah. Možná jim bude chvíli trvat, než si zvyknou, že hrnky na kávu se z police u stropu přesunuly na tu nejnižší, ale rozhodně je to lepší, než aby spadli ze stoličky jen proto, že chtěli svůj oblíbený šálek…

Zkontrolujte kliky

Přemýšlíte, proč jsou zrovna kliky na dveřích tak důležité? Je to jednoduché. Pokud se seniorovi například udělá nevolno, je nutné se k němu snadno a rychle dostat. Pokud však budou z nějakého důvodu dveře pokoje zamčené, jde doslova o život. Může se také stát, že senior zamkne dveře (například v ložnici) omylem a někam založí klíč. Jak se pak dostane například na toaletu či do kuchyně? Zkrátka se vyplatí na dveřích v interiéru odmontovat či vyřadit z provozu zámky a namontovat kliky, jež se budou snadno ovládat i lidem, kteří mají problémy s jemnou motorikou nebo s klouby na rukou znehybněnými artrózou.

Zajistěte koberce

Kdo z nás by se někdy nenatáhl, protože jsme nevědomky shrnuli koberec a pak jsme o něj jednoduše zakopli. Zatímco většina z nás takový pád buď „vybere“, nebo skončí s modřinou na koleni, u seniorů mívají i takové nevinné pády mnohem závažnější důsledky (pamatujte, že staří lidé jsou velmi křehcí). A tak všemožné předložky a běhounky jednoduše odstraňte ze seniorova obydlí, nebo je k podlaze pevně uchyťte kobercovou páskou, aby se ani nepohnuly a nebylo možné je shrnout. I taková maličkost může hrát rozhodující roli v bezpečném bydlení vaší babičky či vašeho dědečka!

Zdroje: How to Make a Home Safe for Your Aging Parent; 10 Tips on Home Safety for Seniors

Autor článku: Petra Chmelová