Zahrada, 19. 12. 2023

Foto: Shutterstock

Dvě třetiny Čechů zvažují, že si na Vánoce pořídí stromek v květináči a po svátcích jej zasadí zpátky do země. Každý pátý také přiznává, že měl v minulosti stromek uříznutý na cizím pozemku. Vyplývá to z průzkumu Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). Skoro polovina lidí má doma plastový stromek, zejména mezi mladými ale převažuje zájem o živé stromky.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Frčí stromky v květináči

Trendem posledních let jsou stromky v květináčích. Jde o stromky, které si mohou lidé zakoupit nebo půjčit a které při správné péči Vánoce přežijí. Stromky v květináčích už vyzkoušela desetina Čechů a nejvíce se jim líbí, že může jít o hezkou vánoční tradici a že stromek může dále růst.

Jedná se o zajímavý fenomén, který podle nás bude sílit. O stromky v květináčích mají totiž největší zájem mladí lidé od 27 do 35 let. Nabízejí je i někteří naši členové – jde především o velké městské lesy, které připravují na jaro i společné sázení vánočních jedliček zpět do lesa,“ komentuje Jiří Svoboda, předseda SVOL.

Tyto stromky nelze po Vánocích zasadit, kde člověka napadne. Při výsadbě na vlastním pozemku by měli lidé dávat pozor například na to, aby strom nezačal později přesahovat k sousedovi. Kdo chce vrátit stromek do lesa, musí se předem domluvit s jeho majitelem.

Kradený symbol Vánoc?

Z průzkumu SVOL také vyplynulo, že pětina Čechů si někdy uřízla vánoční stromek v cizím lese a každý třetí má známého, který to dělá pravidelně. Podle pěti procent dotázaných jde dokonce o zcela normální způsob, jak si vánoční stromek pořídit. Nejčastěji je motivuje cena kupovaných stromků a to, že si přímo v lese mohou vybrat stromek podle svých představ. Třetina lidí si pro stromky na cizí pozemek nechodí kvůli strachu, že by je při řezání stromku mohl někdo chytit.

Některým Čechům bohužel stále nedochází, že každý les někomu patří. Lesy jsou sice přístupné všem, ale bez povolení vlastníka lesa, resp. správce, není možné do cizího lesa vyrazit s pilkou pro vánoční stromek. Jedná se o přestupek, za který mohou lidé dostat pokutu až 15 000 korun. Vzniká tím totiž škoda nejen vlastníkovi lesa, ale i samotnému lesu,“ upozorňuje Jiří Svoboda.

Řada lesníků chrání mladé jehličnaté porosty před Vánocemi nejen ostřiháním části větví, ale i postřiky, které začnou při pokojové teplotě zapáchat.

Živý versus umělý

Stromek z umělé hmoty používá asi 40 % Čechů, převážně lidé nad 45 let. Většina dotázaných si však nedokáže tradiční svátky představit bez živého stromku. Podle SVOL prodej vánočních stromků českým lesům nijak neškodí.

„Jedná se buď o stromky z probírek v rámci výchovných zásahů, nebo se k jejich produkci využívají méně kvalitní zemědělské půdy nebo zvláštní plochy, které nejsou vhodné pro růst dospělého lesa, například prostory pod vedením vysokého napětí,“ vysvětluje Svoboda.

Mění se také výběr druhů stromečků v obývácích. „Zatímco ještě před několika lety zde byla velká móda vánočních boroviček, v posledních letech je největší zájem o kavkazské jedle a různé odrůdy smrků. Ty jdou nejvíce na odbyt také letos. Nejčastěji si řezané stromky kupují mladí lidé do 35 let, do budoucna proto čekáme celkový růst zájmu o živé stromky na úkor umělých,“ uzavírá Svoboda.

 

Průzkum probíhal ve dnech 25. 11. až 1. 12. 2021 na reprezentativním vzorku 500 obyvatel České republiky ve věku 18-65. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Zdroj: TZ SVOL

Štítky: vánoce

Autor článku: Tomáš Pekař