Jak na to, 25. 12. 2023

Foto: Shutterstock

Cizokrajná bylina, kterou milují asijské recepty, bolavé klouby i vlasy? To je lemongrass neboli citronová tráva, jejíž všestranné působení oceňuje stále více lidí! Budete další?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Lemongrass neboli citronová tráva je vytrvalá rostlina, která vytváří mohutné trsy tenkých a dlouhých šedozelených listů, jež dorůstají do výšky až 150 centimetrů. Tato bylina je k dispozici v mnoha formách, včetně olejů, extraktů, čajů a potravinových doplňků, přičemž jako ochucovadlo se využívá zejména v asijské kuchyni. Nejen pro příznivce kulinářství je ale jakousi „pravou rukou“, neboť její schopnosti se uplatní i při léčení nebo zkrášlování. Co všechno vám poklad se silnou citronovou vůní nabídne?

Rozlučte se s anémií

Anémie je stav, při němž se člověk cítí slabý a unavený kvůli nedostatku zdravých červených krvinek, čímž se naruší transport kyslíku do všech tkání těla. Jak z toho ven? Jednou z možností je každodenní konzumace citronelového čaje. Aromatické občerstvení je báječným zdrojem antioxidantů, železa, zinku, vitaminu B1 a kyseliny listové. S tímto nápojem na chudokrevnost vyzrajete!

Řekněte ano dobré náladě

Jste nervózní a negativní myšlenky jsou vašimi častými návštěvníky? I v tomto případě představuje útěchu lemongrass, tentokrát však v esenciální verzi. Je prokázáno, že inhalace tohoto prostředku harmonizuje mysl, přičemž doslova hýčká celou nervovou soustavu. Tím zlepšuje náladu, uklidňuje ve stresových situacích a zvyšuje bdělost.

Bolestivým kloubům konečně odzvonilo

Zředíte-li výše uvedený olej s dalším nosným olejem, třeba olivovým, kokosovým či jojobovým, získáte ulevující „pomazání“ na vaše bolavé klouby. Zlepšovák „vlastní výroby“ působí protizánětlivě, antisepticky a antivirálně, což z něj dělá efektivní léčivo na záněty, otoky a dalším nepříjemnosti, jež vám brání ve vykonávání běžných činností.

Lupy? Tak s těmi se rozlučte

Dermatologové se přiklání k názoru, že za vznikem lupů stojí všudypřítomné alergeny, znečištěné ovzduší, stres, hyperaktivita mazových žláz i špatný jídelníček. Je úplně jedno, z jaké příčiny se usídlily na vaší hlavě, protože buď jak buď, kapka oleje z citronové trávy přidaná do šamponu problém vyřeší. Tedy za předpokladu, že si na tuto svěží přísadu vzpomenete při každém mytí!

Autorský článek

Další info: 27 Health Benefits of The Aromatic Healer: Lemon Grass; Weight loss and healthy skin, here are 5 reasons to fall in love with lemongrass

Autor článku: Lenka Šmídová