Domov, 15. 1. 2024

Foto: Shutterstock

Snaha zaškatulkovat různé styly bydlení a zařadit do nich každý kus nábytku či dekorace je přežitá. Soudobým interiérům vládne eklektismus, který kombinuje všechno možné. V oblibě je čím dál více styl antik, který oslavuje tradiční hodnoty i materiály a vnáší do interiéru nádech nostalgie v podobě dobového designu a starožitností. Možná vás to překvapí, ale skvěle se dá propojit i s moderně řešenou domácností. Inspirujte se, jak si zařídit domov podle vlastního vkusu i představ.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Antik je velmi osobitý interiérový styl, který vás pocitově přenese do dob dávno minulých, o několik desítek let či dokonce staletí zpět. S krásným nádechem nostalgie oslavuje staré dobré časy a umí vykouzlit nezaměnitelnou útulnou a bezpečnou domácí atmosféru. Pokud milujete vintage styl, retro vybavení a patinu, ale zároveň vás uchvátila bílá romantika skandinávského designu, nemusíte dělat kompromisy.

Pestrá škála stylů

„Design a oblast estetiky obecně velmi ovlivňuje historie, různé kultury, příroda i prostředí. Základním vodítkem je historie architektury, která představuje různé stavební slohy tak, jak se postupně prosazovaly napříč staletími. Velký vliv mají i jiné kultury jako Orient, Afrika, specifická etnika, koloniální styl či japonský zen. No a nesmíme zapomenout ani na modernu, severský minimalismus a glamour. Škála stylů je velmi pestrá a je těžké zůstat stoprocentně věrný pouze jednomu stylu. Naštěstí to ani není potřeba. Uvolněte se a při plánování začněte přemýšlet v duchu eklektismu,“ radí interiérová designérka původem z Německa Anke Glut.

Anke pochází z Německa, kde také studovala vysokou školu. Většinu pracovních zkušeností ale získala v Belgii a posléze i v Česku, kde spoluvybudovala a deset let řídila společnost zabývající se prodejem podlahových krytin. Řemeslu interiérového designu se učila na škole IDK v Praze.

Moderně i tradičně

Tradiční hodnoty a materiály, dobový design, starožitnosti a repliky historických kusů nábytku, ušlechtilá patina prozrazující hlodající zub času a nostalgické kouzlo – to vše je neodmyslitelně spojené s interiérovým stylem antik.

„Antik dokáže do domova vnést komfort s pocitem jistoty a bezpečí, proto je tak oblíbený pro kombinování s moderním stylem. Moderní design se vyznačuje čistými, často ostrými liniemi a vznikl jako protipól ke starším zdobným stylům. Přitom to není otázka buď, anebo. Například starožitný nábytek dokáže vnést do moderně řešeného prostoru osobní kouzlo, aniž by celek působil disharmonicky. Právě antik styl je skvělý způsob, jak mnohdy neosobní a studenou modernu trochu vizuálně zahřát a dodat jí na jedinečnosti a ušlechtilosti. Pokud je váš domov zařízený spíše moderně, doporučuji vsadit na starožitné solitérní kusy nábytku ve stylu baroka, rokoka nebo třeba art deca. Zkuste prohledat půdu po prarodičích. Pokud takový poklad v rodinném dědictví nenajdete, obraťte se na interiérového designéra. Ten vám pomůže vybrat ten pravý kousek třeba z obchodu se starožitnostmi nebo ze zastavárny,“ doplňuje Anke Glut.

Zdroj: TZ Anke Glut

Autor článku: Lenka Šmídová